Poznań: Miasto szuka chętnych na tereny w centrum

Elżbieta Podolska
Zakład Modena, zajezdnia na Gajowej, tereny przy ulicy Bukowskiej obok Sheratona, u zbiegu ulic Krysiewicza i Półwiejskiej, przed Teatrem Polskim, Stara Rzeźnia i Gazownia, budynki szpitala przy ulicy Szkolnej... i można by wymieniać kolejne. To nie zabytki na szlaku dla turystów, lecz tereny, które obecnie bardziej szpecą, niż zdobią Poznań, czekając na zabudowę albo na inwestora.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Miasto miało wzięcie w Cannes
Poznań: Siedemnaście działek na Targach Inwestycyjnych w Cannes
Oferta godna Cannes

Na początku marca 18 lokalizacji znajdzie się w ofercie Urzędu Miasta przedstawionej na targach nieruchomości w Cannes.

- Jest duże zainteresowanie terenami wystawionymi przez miasto na sprzedaż. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami - mówi Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Urzędu Miasta. - Był kryzys na rynku nieruchomości, ale już wyczuwamy, że sytuacja zmienia się na lepszą. Nasze wyceny terenów robione w okresie boomu, ponownie stają się coraz bardziej realne rynkowo.

Zanim jednak znajdzie się chętny i rozpocznie się budowa, mogą minąć lata, jak w przypadku zajezdni na ulicy Gajowej. To był sukces dla miasta, teren sprzedano za ponad 90 mln złotych. Mijają dwa lata od wyprowadzenia się stamtąd MPK i nic się nie dzieje. Z firmy Gerium Polska Development S.A. z Krakowa wciąż czekamy na konkrety.

Budynki po byłej Modenie przy ul. Kraszewskiego miały się zamienić w piękne osiedle Modena Park, jednak inwestor zbankrutował i trzeba poczekać na decyzje, jaka przyszłość czeka te tereny.

Zniknie okropny płot i chaszcze u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza. Inwestor Półwiejska_2 firma Deptak Projekt P2 Sp. z o.o. czeka już tylko na wydanie zezwolenia na budowę. Są już poczynione ustalenia z konserwatorem zabytków, nowy projekt został już przygotowany i być może pod koniec przyszłego roku galeria zostanie oddana do użytku.

Remont starej drukarni Concordia zakończono w ubiegłym roku, a już za rok zacznie przed nią wyrastać najciekawiej zaprojektowany biurowiec w mieście, jak zapewnia inwestor.

- Jesteśmy na etapie końcowych prac projektowych potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę - mówi Piotr Voelkel, inwestor. - Mamy poczynione wszystkie ustalenia z miejskim konserwatorem zabytków Marią Strzałko. Budowa ruszy najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.

Mówi się o zaadaptowaniu Starej Rzeźni i Starej Gazowni na centra kulturalne, ale brak środków komplikuje sprawę. Trzeba byłoby się też zastanowić, ile centrów potrzebnych jest w Poznaniu. Sporo jest także zabytkowych budynków, które poszukuję właścicieli.

Inne tereny dopiero idą pod młotek i może znajdzie się, ktoś, kto będzie chętny, np. by urządzić hotel w budynku szpitala przy Szkolnej.

W Cannes wystawimy na sprzedaż

Poznań będzie prezentował swoją ofertę na marcowych targach nieruchomości w Cannes.
To jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie. W ofercie stolicy Wielkopolski znalazło się aż 18 terenów. Część z nich wystawiana jest od kilku lat, inne to nowości. Wśród poznańskich hitów są m.in. działki przed Teatrem Polskim, budynki po szpitalu przy Szkolnej, teren na Sowińskiego, na Marcelinie pod budynki usługowe, a także Franowo. To specjalna oferta miasta przygotowana jako pakiet dla przyszłego inwestora. Oferuje nie tylko sam teren, ale także m.in. budowę pod konkretny projekt zakładu, hali magazynowej, produkcyjnej.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
W
Tylko za chwilę, ktoś "odkryje" że tym tunelem, do zajezdni mogą jechać tylko nowoczesne tramwaje, a te ze sterowaniem "oporowym" już nie... Ale na razie o tym cichosza... ;->
J
Jacek
Plac u zbiegu Półwiejskiej i Krysiewicza ma już projekt obiektu i inwestora.
Przy okazji Pani Strzałko jest na emeryturze a projekty uzgadnia się w wojewódzkim konserwatorem zabytków
b
bimba
Za tę transakcję to Grobelny powinien zostać natychmiast odwołany ! Jak można marnotrawić miejskie pieniądze na parkowanie pod chmurką ? Trzeba było w umoie zawrzec gwarancję korzystania do czasu wybudowania Franowa. Może cena byłaby trochę niższa alepóźniejsze koszty o wiele bardziej niższe. Tylko temu Panu nie w głowie racjonalizm i dobro miasta a tylko własny szmalec.
G
Grabelny
ostatecznie inwestor zapłacił 50 % wylicytowanej ceny a miasto już wydało całą tą kwotę (poprzez MPK) na garażowanie tramwajów "pod chmurką" m. in. na Wilczaku. Ot cała "logika" tego sukcesu...
A
Asia
aaaaa, rozumiem! Teraz przed Teatrem Polskim postawią budę z kebabem. Z biletem na spektakl 20% rabatu na frytki. Oby nie były za tłuste... Pozdrawiam.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie