Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto wciąż ma szansę przejąć MTP [FILM]

Monika Kaczyńska
Miasto Poznań jest w 40 procentach udziałowcem MTP
Miasto Poznań jest w 40 procentach udziałowcem MTP Fot. Andrzej Szozda
Miasto Poznań - właściciel 40 procent udziałów Międzynarodowych Targów Poznańskich - nie otrzymało od Skarbu Państwa odpowiedzi na wniosek o komunalizację. Wciąż jest nadzieja, że do tego jednak dojdzie.

W czwartek zarząd MTP oraz prezydent Poznania Ryszard Grobelny spotkali się z załogą Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tematem spotkania były dalsze losy spółki.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Prywatyzacja targów najwcześniej w 2012 r.

Ministerstwo Skarbu rozpoczęło proces prywatyzacji. Miasto Poznań z poparciem samorządu województwa wystąpiło o nieodpłatne przejęcie 60 procent udziałów w MTP należących do państwa. Na ten wniosek nie ma ciągle odpowiedzi. Miasto jednak nie rezygnuje.

- Mamy sygnały z ministerstwa, że nasza argumentacja dotycząca komunalizacji MTP coraz więcej osób przekonuje - powiedział w czwartek Ryszard Grobelny. - Teraz zgłosiliśmy uwagi do przedstawionych analiz przedprywatyzacyjnych. Ministerstwo powinno je uwzględnić.

Zdaniem miasta, czyli drugiego udziałowca MTP, w analizie przedprywatyzacyjnej zabrakło analizy wpływu zmiany stosunków właścicielskich w spółce na gospodarkę narodową, w zbyt małym stopniu zostały też uwzględnione plany inwestycyjne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowe Targi Poznańskie na sprzedaż

Nie zmienia to faktu, że sama koncepcja prywatyzacji w Wielkopolsce ma wyłącznie przeciwników. Należy do nich także załoga MTP. Rada Pracowników działająca na Targach, choć formalnie rzecz biorąc nie ma uprawnień do współdecydowania o losach spółki nie zamierza składać broni.

- To, że nie mamy możliwości prawnych, nie oznacza, że nie mamy możliwości w ogóle - powiedział Jerzy Kaczmarek, przewodniczący Rady Pracowników. - Będziemy wspierać koncepcję komunalizacji.
MTP, należące w 40 procentach do miasta Poznań i w 60 procentach do Skarbu Państwa, cały czas przynoszą zysk. Miasto jednak nie bierze pod uwagę możliwości odkupienia od państwa udziałów.

- Oznaczałoby to, że musielibyśmy zrezygnować w Poznaniu z inwestycji wartych kilkaset milionów złotych. To nie wydaje się rozsądne - powiedział prezydent Grobelny.

Zobacz najnowsze filmy na Głos.tv
Zawody balonowe w Pile
Sanepid zapewnia: polskie ogórki są OK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski