18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto wybuduje mieszkania dla 143 absolwentów. Co z resztą?

Katarzyna Dobroń
Poznań: Miasto wybuduje mieszkania dla 143 absolwentów. Co z resztą?
Poznań: Miasto wybuduje mieszkania dla 143 absolwentów. Co z resztą? archiwum
Nabór wniosków do programu PTBS "Mieszkanie dla absolwenta" rozpoczął się 28 października 2013 r. Do końca roku złożono ponad 220 wniosków. Na początku 2015 r. oddane mają być 143 mieszkania.

- Wciąż napływają do nas wnioski, które trafiają na listę rezerwową - mówi Arkadiusz Stasica, dyrektor PTBS. - Jesteśmy już po przetargu. Termin składania odwołań minie w czwartek i jeśli wszystko nadal będzie odbywało się zgodnie z planem, to w okolicach 10 lutego wykonawca wejdzie na plac budowy. Na realizację projektu będzie miał 14 miesięcy.

Wnioskodawca musi być poniżej 36 roku życia, musi pracować w Poznaniu, tutaj płacić podatki, a w momencie składania wniosku nie mogło upłynąć więcej niż pięć lat od czasu, kiedy skończył studia. Partycypację w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania może wpłacić za niego uczelnia, pracodawca lub rodzice.

- Jeżeli Miasto Poznań oceni, że projekt mieszkań dla absolwenta jest wart kontynuacji, to mamy fundusze i grunty, aby ten projekt powtórzyć - zapewnia Arkadiusz Stasica.

Jakie alternatywy miał dotychczas absolwent?

Dwudziestosiedmioletnia Aleksandra Dmitrzak skończyła w ubiegłym roku Dziennikarstwo na poznańskim uniwersytecie. Dwa lata wcześniej skończyła kulturoznawstwo.

- Jeszcze na studiach rozpoczęłam pracę w Fundacji ARS. W trakcie studiów mieszkałam w akademiku, żeby zaoszczędzić - mówi. - Teraz wynajmuję mieszkanie na Jeżycach. Zostałam w Poznaniu, ponieważ mam fajną pracę w której się spełniam. Jest to organizacja pozarządowa i zarobki nie pozwalają mi na to, żeby w ogóle myśleć o kredycie mieszkaniowym. Poza tym wciąż spłacam kredyt studencki.
Kamil Kapusta z Turku wynajmuje natomiast mieszkanie z dwojgiem znajomych. Każdy ma swój pokój. Studnia skończył rok temu. Pracuje na umowę-zlecenie na infolinii.

- Zostałem w Poznaniu, bo tu mam dziewczynę, przyjaciół i całe życie - mówi mężczyzna. - Oczywiście, że chciałbym mieć własne mieszkanie, ale na kredyt jeszcze długo nie będzie mnie stać.

Gdyby jednak Kamil albo Aleksandra chcieli ubiegać się o mieszkanie komunalne, to może się okazać, że zarabiają... za dużo. Średni miesięczny dochód dla osoby samotnej, która chce wynająć mieszkanie od miasta musi wynosić od 150 do 175 proc. najniższej emerytury, która obecnie wynosi ok. 830 zł brutto. Oznacza to, że Kamil i Aleksandra powinni zarabiać od 1245 do 1411 zł brutto.

- Poza kryterium dochodu. liczy się pierwszeństwo określone w ustawie. Miasto zabezpiecza lokale dla osób, które mają trudną sytuację materialną. Absolwenci mogą się ubiegać o mieszkania komunalne, ale nie mają do nich pierwszeństwa - wyjaśnia Aleksandra Konieczna z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Wnioski o mieszkanie komunalne można składać do 30 czerwca na kolejny rok. Na 2014 rok przyjęto 730 wniosków. Zakwalifikowało się 170, a do realizacji przyjęto 112.

Aleksandra Konieczna nie wie jednak, ile z nich, to wnioski osób, które niedawno skończyły studia w Poznaniu. Przypomina jednak, że mieszkania komunalne są także dostępne w ramach projektu ZKZL-u "Wyremontuj i wymieszkaj", którego kolejna edycja właśnie ruszyła. Od poniedziałku można znaleźć na stronie ZKZL-u informacje dotyczące kosztu remontu oferowanych mieszkań oraz terminów w których można obejrzeć lokale. Minus jest taki, że są to mieszkania powyżej 80 m.kw. więc czynsz za nie będzie stosunkowo wysoki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski