Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy Murawy i Słowiańskiej zdecydują o szlabanach i monitoringu

Beata Marcińczyk
Kierowcy parkują, gdzie się da, bo "legalnych" miejsc jest za mało.
Kierowcy parkują, gdzie się da, bo "legalnych" miejsc jest za mało. Beata Marcińczyk
Do końca przyszłego tygodnia prowadzona będzie wśród mieszkańców osiedla PTBS przy ulicach Murawa i Słowiańskiej ankieta dotycząca zamontowania szlabanów i całodobowego monitoringu. Badanie przeprowadzą członkowie Polskiego Stowarzyszenia Lokatorów TBS .

Czytaj także:
Pierwsze sukcesy monitoringu
Murawa: Mieszkańcy osiedla odgrodzą się szlabanami?

Mieszkańcy mają dać odpowiedź na pytanie, czy są gotowi zapłacić około 30 groszy miesięcznie "od metra" mieszkania na poczet wspomnianych modernizacji.

Na osiedlu przy Słowiańskiej i Murawie trzeba uporządkować sprawy związane z organizacją ruchu i parkowaniem.

- Trzeba wymienić znaki, wytyczyć i oznaczyć miejsca przeznaczone do postoju samochodów, wymalować pozostałe oznakowanie na uliczkach tak, by możliwa była interwencja straży miejskiej w przypadkach łamania przepisów - mówi Bogna Narożna, wiceprezes PTBS w Poznaniu. - To, że na osiedlowych drogach dzieje się źle, widać na co dzień. Kierowcy parkują, gdzie się da, niszcząc zieleń, blokując wejścia do klatek, wjazdy, stwarzając zagrożenie dla pieszych. Musimy to uporządkować. Zrobiliśmy już to na jednym z osiedli - dodaje.

Tam nie montowano szlabanów i nie zatrudniono operatora monitoringu. Takie novum chciałoby wprowadzić stowarzyszenie, bo na osiedlu parkują także "obcy", np. mieszkańcy os. Przyjaźni i pracownicy biurowców przy ulicy Gronowej. To skutecznie pozbawia najemców PTBS możliwości parkowania. Wzrasta problem wandalizmu.

- Zarząd PTBS musi uporządkować sprawy związane z ruchem. Pojawił się pomysł, by pójść krok dalej. Stąd ankieta - tłumaczy Mirosław Więckowski ze stowarzyszenia. - Nie chodzi nam tylko o ruch samochodowy, ale także o zwiększenie bezpieczeństwa. Całodobowy monitoring pozwoli na ograniczenie wandalizmu i przyczyni się do obniżenia kosztów usuwania tych zniszczeń.

Korzyści obliczane są więc na przyszłość i przekładać się mają na koszty utrzymania budynków, a więc także na czynsze. Mieszkańcy jednak zadają sporo pytań ankieterom. Ktoś wywiesił także kartki z pytaniami: "Dlaczego mają płacić ci, którzy nie mają samochodów albo ci, którzy parkują w garażach podziemnych i już ponoszą za nie koszty i ci, którzy nie dostaną miejsc parkingowych w ogóle, bo ich po prostu nie starczy?"

Decyzja o zakresie zmian na osiedlu ma zapaść w lutym.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski