Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy oceniają budżet - pierwsze takie konsultacje społeczne

BOK
Uczestniczący w konsultacjach prezydent Ryszard Grobelny wierzy, że społeczne dyskusje nad budżetem wpłyną korzystnie na perspektywy Poznania
Uczestniczący w konsultacjach prezydent Ryszard Grobelny wierzy, że społeczne dyskusje nad budżetem wpłyną korzystnie na perspektywy Poznania Fot. Janusz Romaniszyn
Jaki jest stan finansów Poznania? Jak wydać najlepiej nasze wspólne pieniądze? Na co wydawać więcej? Na czym oszczędzać? Jak zwiększyć przychody miasta? Na te pytania będą odpowiadać uczestnicy pierwszych w Polsce konsultacji społecznych w sprawie budżetu Poznania na 2012 rok, które rozpoczęły się dziś (we wtorek) o godzinie 16.

Biorą w nich udział także eksperci oraz obserwatorzy - przedstawiciele Stowarzyszenia My Poznaniacy i anarchiści. Ci ostatni zorganizowali przed Liceum św. Marii Magdaleny, w którym odbywa się deliberacja, happening. Rozdawali ulotki z hasłem m.in. "Konsultacje to manipulacje".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznań: Władze miasta chcą konsultować budżet razem z mieszkańcami [ZOBACZ FILM]

120 poznaniaków rozpoczęło debatę o przyszłorocznym budżecie miasta. Dyskusja odbywa się w Liceum św. Marii Magdaleny. To pierwsza taka w Polsce pogłębiona deliberacja budżetowa. Jej uczestnicy będą mogli spytać władze miasta i ekspertów o sprawy związane z budżetem na 2012 rok.

Grupa została wybrana losowo, odzwierciedla strukturę mieszkańców Poznania pod względem płci, wieku, wykształcenia, aktywności zawodowej oraz miejsca zamieszkania w różnych dzielnicach miasta. Każda z osób otrzymała materiały, zawierające wyjaśnienie najważniejszych pojęć związanych z budżetem miasta, wyjaśnienie skąd biorą się dochody i przychody, informację o przewidywanych w przyszłym roku dochodach i wydatkach, a także propozycje działań, jakie można podjąć, by zaoszczędzić wydatki bieżące.

Mieszkańcy, biorący udział w konsultacjach, będą musieli rozstrzygnąć np. co należy zrobić, by zmniejszyć deficyt, a jednocześnie zapewnić najwyższy poziom i jakość komunikacji publicznej. Czy prowadzić modernizację torowisk, przystanków itp, a może ograniczyć jej tempo czy też w ogóle wstrzymać tego rodzaju prace? Na te i wiele innych pytań będą musieli odpowiedzieć uczestnicy deliberacji.

O godz. 16 rozpoczęła się sesja wspólna, w której bierze udział 120 mieszkańców, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania oraz Piotr Husejko z wydziału budżetu i analiz Urzędu Miasta. Moderatorem dyskusji jest Rafał Janowicz, prezes TNS Pentor - Poznań. Pół godziny później mieszkańcy zostaną podzieleni na grupy i w nich pod okiem moderatora będą dyskutować. Prezentacja wyników prac grup nastąpi po godz. 19.30.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznań: Trzy dyskusje o planach zagospodarowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski