MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkania policyjne będą do wykupienia. Dzięki porozumieniu prawo dostali czynni funkcjonariusze i pracownicy cywilni policji

Mikołaj Woźniak
Najwięcej mieszkań policyjnych jest na Komandorii i Wilczaku w Poznaniu.
Najwięcej mieszkań policyjnych jest na Komandorii i Wilczaku w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
Jest porozumienie między miastem a policją w sprawie wykupu mieszkań w Poznaniu. Po zaskarżeniu dawnych warunków przez pracowników cywilnych policji, teraz także oni będą mogli wykupić zajmowany lokal. Najpierw jednak warunki musi zaakceptować rada miasta. Projekt uchwały jest już gotowy. Może zostać przegłosowany, na którymś z wrześniowych posiedzeń.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę poznańskiej rady miasta z 2016 r. W konsekwencji zawiesiło to proces sprzedaży tzw. mieszkań policyjnych. Stało się to po pozwie cywilnych pracowników policji, którym dawna uchwała nie dawała możliwości wykupu mieszkania z bonifikatą. Prezydent Poznania zdecydował, że nie złoży skargi kasacyjnej, a postara się wypracować nowe rozwiązanie.

Czytaj więcej: Poznań: Wykup mieszkań wstrzymany. Co dalej z policyjnymi lokalami? Skargi kasacyjnej nie będzie

Wszystko wskazuje na to, że się udało. Komendanci - miejski i wojewódzki - policji oraz miasto podpisali w ubiegłym tygodniu nowe porozumienie. Prawo wykupu mają nadal byli i obecni funkcjonariusze, ich rodziny (np. wdowy po nich, ich dzieci) oraz właśnie pracownicy cywilni policji. Warunkiem jest brak zaległości w opłatach i prawo do najmu lokalu.

Teraz powstanie nowa uchwała, która określi warunki wykupu i przysługujące bonifikaty. Zaakceptować ją będą musieli miejscy radni.

Sprawdź też:

Jak się dowiedzieliśmy jej projekt został już przygotowany przez Biuro Spraw Lokalowych. Zastrzeżeń nie zgłosił prawnik, ani policja. Uchwała zakłada utrzymanie dawnych warunków wykupu i bonifikat na poziomie od 60 do nawet 90 proc. Wysokość bonifikaty zależy m. in. od ilości lat przemieszkanych w funkcyjnym lokalu.

W przypadku dawniej złożonych wniosków i wstrzymanego procesu sprzedaży (na realizację czeka około 560 wniosków) – ma być on kontynuowany. Nie będzie potrzeby ponownego kompletowania dokumentów. To będą musiały zrobić osoby po raz pierwszy ubiegające się o wykup. Do skompletowania dokumentów i wniosku, zobowiązała się (tak jak poprzednio) - Komenda Miejska i Komenda Wojewódzka Policji. Zależy to od tego, który komendant przydzielał mieszkanie najemcy. Sam proces sprzedaży będzie prowadził, tak jak wcześniej, ZKZL.

Sprawdź: Komandoria Poznań: Balkony w bloku groziły zawaleniem. Urzędnicy zlikwidowali je i rozważają... odbudowę

– Nie zamierzamy nikomu nic utrudniać. Nowa uchwała i porozumienie nieco zmieniają filozofię. Najemcy będą mogli wykupić mieszkanie, jeśli dyspozycyjności nad nim zrzeknie się policja. Oczywiście uchwałę muszą zaakceptować radni, bo na razie mówimy o projekcie – zastrzega Renata Murczak, dyrektor BSL.

Projekt może trafić do rady miasta bardzo szybko. Według wstępnego planu – głosowanie ma się odbyć jeszcze we wrześniu, po wakacyjnej przerwie. W tym czasie nad uchwałą może się toczyć praca w odpowiednich komisjach.

- Sprawę tych mieszkań należy wyjaśnić. Mam nadzieję, że zgodnie z moimi oczekiwaniami i propozycjami. Należy objąć prawem wykupu tak funkcjonariuszy, jak i cywilnych pracowników. Pracowali w tym samym resorcie. Sądzę, że uczciwie będzie utrzymać poprzednie warunki sprzedaży i bonifikat - komentuje Wojciech Kręglewski, miejski radny i przewodniczący Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej. Dodaje, że jest w tej sprawie umówiony na rozmowę z zastępcą prezydenta Bartoszem Gussem, odpowiedzialnym za politykę mieszkaniową. Chce też poruszyć sprawę ewentualnego wykupu innych mieszkań komunalnych.

Czytaj więcej: Poznań: Radni chcą sprzedaży mieszkań komunalnych

- To bardzo korzystne porozumienie. Możliwość wykupu dostaną pracownicy cywilni, a także ci funkcjonariusze, którzy z jakichś powodów, zapomnieli, nie zdążyli, albo nie mieli możliwości dawniej złożyć wniosku. Sprzedaż mieszkań policyjnych, to również zysk dla miasta. Dodatkowo będzie się można zająć tymi lokalami i budynkami, bo na razie nikt nie prowadzi tam remontów. Po sprzedaży mogłaby za to odpowiadać zawiązana wspólnota mieszkaniowa - ocenia podinsp. Andrzej Szary, szef związku zawodowego wielkopolskich policjantów.

Takie krzesła wróciły dziś do mody i cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdjęcie wykonano w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Tak wyglądały nasze mieszkania w czasach PRL-u. Pamiętasz te...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski