18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miłość według Janusza Wiśniewskiego

Agnieszka Świderska, Marcin Kostaszuk
Czy myślałeś kiedyś o miłości jako o nerwicy natręctw, a o mieście jak o twardym dysku? Takim właśnie innym spojrzeniem na mózg i miasto był poznański TEDx, konferencja inna niż wszystkie.
Czy myślałeś kiedyś o miłości jako o nerwicy natręctw, a o mieście jak o twardym dysku? Takim właśnie innym spojrzeniem na mózg i miasto był poznański TEDx, konferencja inna niż wszystkie. Michał Leśniewski
Czy myślałeś kiedyś o miłości jako o nerwicy natręctw, a o mieście jak o twardym dysku? Takim właśnie innym spojrzeniem na mózg i miasto, a także na masy i maszyny, był poznański TEDx, konferencja inna niż wszystkie.

Zobaczyć miasto, jakim się go jeszcze nie widziało. Zrozumieć je. I wymyślić na nowo. To wszystko zdarzyło w Concordii Design na TEDx-ie. Za tą nazwą kryje się interdyscyplinarna konferencja, na której młodzi naukowcy i wybitne autorytety tłumaczyli rzeczywistość i projektowali jej przyszłość.

Hasłem wywoławczym była cywilizacja i jej cztery wymiary: miasto, masa, maszyna i mózg. Nieprzypadkowo punktem wyjściowym było miasto. Architekci, projektanci i inżynierowie, każdy na swój sposób, próbowali udowodnić, że o jakości naszego życia, o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać, decyduje przestrzeń, w której żyjemy. Jak sprawić, by była bardziej "ludzka"?

"Jesteśmy różni, jesteśmy równi" to zasada uniwersalnego projektowania przestrzeni publicznej, którą wyznaje Artur Fojud, szef biura projektowego i wykładowca Politechniki Poznańskiej. Miasto jego przyszłości, to miasto przestrzeni publicznej dostępnej dla każdego, miasto, które nikogo nie wyklucza.

Z kolei przestrzeń marzeń Michała Czepkiewicza, doktoranta w Instytucie Geoekologii i Geoinformacji UAM, to "miasto 2.0" tworzone przez mieszkańców, nie przez urzędników. To właśnie oni, w większym niż dotychczas stopniu, powinni decydować o takich sprawach jak planowanie przestrzenne.

Dwójka poznańskich architektów - Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, podzieliła się swoim pomysłem na symbiozę miasta z przyrodą. Są to "lampy w ciąży", czyli parkowe latarnie z wbudowaną budką lęgową. Z kolei śląski projektant Przemo Łukasik sporo czasu poświęcił... podwórkowym trzepakom. Ich reaktywacja na OFF Festiwalu okazała się strzałem w dziesiątkę: wciąż ich potrzebujemy i zbyt łatwo pozwoliliśmy im zniknąć.

Jednak to nie miasto, ani nawet nie masa czy maszyna, tylko mózg, był najbardziej oczekiwanym akordem konferencji. Magnesem była zapowiedź udziału dwóch wybitnych ludzi kultury - pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego oraz kompozytora Jana A. P. Kaczmarka - ale także profesorów Wodzisława Ducha i Jana Barciszewskiego.

Z największą sympatią i uwagą słuchano Wiśniewskiego i trudno się dziwić. Mówił wszak o miłości, choć rozpatrywanej na poziomie reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie. Dowiedzieliśmy się zatem m.in. o podobieństwie doznań miłosnych i narkotycznych (co doprowadziło do wniosku że Don Juan był emocjonalnym ćpunem), że nasz gatunek nie przetrwałby bez oksytocyny (odpowiedzialnej za skurcze macicy w najistotniejszych momentach procesu prokreacji), a stan zakochania istotnie zahacza o nerwicę natręctw i lękową.

Brawurowy, półgodzinny (odstępstwo od reguły na wyraźne życzenie uczestników) wykład Wiśniewski zakończył jednak pełnym ulgi wyznaniem, że choć nauka wie już, co się dzieje w zakochanych ludziach, to do dziś nie wiadomo, jak i dlaczego ten błogi stan się zaczyna.

- I mam nadzieję, że nikt się tego nie dowie - zakończył pisarz i naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski