Poznań mocno wykorzystuje swój czas na inwestycje

  Poznań mocno wykorzystuje swój czas na inwestycje

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tramwaj na Naramowice to jeden z symboli największych inwestycji, jakie rozpoczną się w tym roku

  Tramwaj na Naramowice to jeden z symboli największych inwestycji, jakie rozpoczną się w tym roku ©PIM

  Ponad trzy miliardy złotych wyda Poznań do 2023 roku na inwestycje drogowe, społeczne, na cele związane z dziedzictwem kultury i transportem zbiorowym – ogłosił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
  Tramwaj na Naramowice to jeden z symboli największych inwestycji, jakie rozpoczną się w tym roku

  Tramwaj na Naramowice to jeden z symboli największych inwestycji, jakie rozpoczną się w tym roku ©PIM

  - Skutecznie pozyskujemy na te cele środki unijne – dodaje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski – Z kwoty trzech miliardów, 1,2 mld ma pochodzić właśnie z tej puli.

  Na poprawę komfortu życia mieszkańców Poznań chce wydać w tym roku aż 80 procent więcej środków niż wydatkował w ubiegłym roku. Prezydent Jacek Jaśkowiak nie może jednak powiedzieć, która inwestycja jest najważniejsza: jak mówi, wszystkie mają fundamentalne znaczenie, wszystkie mają służyć mieszkańcom: czy to będzie tramwaj na Naramowice, czy budowa trasy tramwajowej na ul. Ratajczaka, przebudowa ul. Św. Marcin, remont płyty Starego Rynku, czy inwestycje drogowe na Ratajach.

  - Jednym z priorytetów jest transport publiczny, by odciążyć ruch, usprawnić go w mieście z jednej strony, a z drugiej – także np. poprzez kolej aglomeracyjną uczynić go nowoczesnym i skoordynowanym dla dobra mieszkańców bezpośredniego sąsiedztwa Poznania, tu dojeżdżających do pracy, do szkół, czy innych sektorów życia – mówi Jacek Jaśkowiak. - Rozmawiamy z inwestorami zewnętrznymi, i z nimi również koordynujemy nasze działania, by wszystkie inwestycje były od samego początku prowadzone w sposób przemyślany.

  - Korzystając z dofinansowania z funduszy europejskich, mamy świadomość, że Poznań musi wykorzystać możliwości, jakie daje ostatnia tak duża perspektywa finansowa dla Polski. Dlatego wszystkie koncepcje i projekty są bardzo porządnie przygotowane, co skutkuje skutecznym pozyskiwaniem środków – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

  Wiadomo, że większość środków na inwestycje – aż 60 procent – pochłoną zadania transportowe, przede wszystkim komunikacja zbiorowa. Przez pięć najbliższych lat miasto wyda najwięcej pieniędzy na inwestycje już w tym roku – 950 mln złotych. Jesienią bowiem rozpocznie się budowa tramwaju na Naramowice (do której przygotowania już trwają, w postaci prac nad zielenią i regulowania kwestii mieszkaniowych mieszkańców budynków przy wyznaczonej trasie – Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich zapewnia, że nie ma sygnałów o jakichkolwiek kłopotach na tym etapie). Rozpocznie się też w tym roku przebudowa i rozbudowa torowiska na górnym tarasie Rataj, prace torowo – sieciowe na Wildzie i remont mostu Lecha.

  W przyszłym roku miasto będzie inwestowało też wielką kwotę - aż 800 milionów złotych. W 2020 roku Poznań przeznaczy na inwestycje 600 mln złotych, 470 mln w 2021 roku, i 300 mln w 2022 roku.

  POLECAMY:
  Info z Polski - Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni:

  Źródło: vivi24

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyobrażnia

  kisielov (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  trzeba być dużej klasy debilem, aby pozostawić lechicką z jedną jezdnią gdy podejmuje się przebudowę naramowickiej. za rok, dwa, będą korki na kilometr. ztm, napiszcie z imienia i nazwiska czyja to...rozwiń całość

  trzeba być dużej klasy debilem, aby pozostawić lechicką z jedną jezdnią gdy podejmuje się przebudowę naramowickiej. za rok, dwa, będą korki na kilometr. ztm, napiszcie z imienia i nazwiska czyja to decyzja?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ida wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!

  xxdd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  nie zrealizujemy NIC PO!!!!!!! WYBORACH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Towarzystwo wzajemnej adoracji

  pomylenie pojęć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  samo sobie kadzi??? Może posłucha opinii o sobie z drugiej strony?? Bo wpadniecie w samouwielbienie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idą wybory.

  Developer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  obiecujemy co się da...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo