Poznań: Modele rzeźb zobaczymy na wystawie w Muzeum Narodowym

Marek Zaradniak
"Dziewczynkę na ślimaku"  Anny Krzymańskiej oglądać możemy na Osiedlu Lecha
"Dziewczynkę na ślimaku" Anny Krzymańskiej oglądać możemy na Osiedlu Lecha Magdalena Andrynowska
W niedzielę (12 lipca) w południe w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu otwarta zostanie wystawa "Formy w przestrzeni. Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku".

Przypomni ona twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie w Poznaniu licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich. W roku 1961 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego odbył się konkurs na rzeźbę parkową. Jedną z trzech głównych nagród zdobył wówczas "Paw" Anny Krzymańskiej, którego ulokowano w parku Karola Marcinkowskiego.

W roku 1967 zainicjowano cykl wystaw przed hotelem Merkury. Odbywały się one do roku 1974 podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas pierwszej edycji powstała "Para pod parasolem" Józefa Kopczyńskiego stojąca w poznańskim Ogrodzie Botanicznym oraz "Mewy" Jerzego Sobocińskiego, które jako pierwsze pojawiły się w parku Cytadela, inaugurując powstanie w tym miejscu parku rzeźb.

"Zabawy" i "Łucznik" dla osiedli na Ratajach
W roku 1972 roku dwie z prac wystawianych podczas piątej edycji imprezy "Zabawy" Jerzego Sobocińskiego i "Łucznika" Benedykta Kaszni zakupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Wkrótce na Ratajach zorganizowano dwa plenery rzeźbiarskie, "Rataje ‘73" i "Rataje ‘74", podczas których powstały kolejne formy rzeźbiarskie zdobiące tamtejsze osiedla.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty i modele zrealizowanych i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych autorstwa poznańskich twórców: Jana Bakalarczyka, Mariana Banasiewicza, Jana Berdyszaka, Mieczysława Chojnackiego, Benedykta Kaszni, Pelagii Kopczyńskiej, Józefa Kopczyńskiego, Anny Krzymańskiej, Józefa Murlewskiego, Zuzanny Pawlickiej, Józefa Petruka, Andrzeja Pukackiego, Anny Rodzińskiej, Jerzego Sobocińskiego, Ireny Woch i Bazylego Wojtowicza. Pokazowi rzeźb towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej dokumentujący obecny stan rzeźb plenerowych stojących w Parku Cytadela i na Ratajach.

Wystawę oglądać będzie można do 13 września.

Sprawdź też:

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie