Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Modele rzeźb zobaczymy na wystawie w Muzeum Narodowym

Marek Zaradniak
"Dziewczynkę na ślimaku"  Anny Krzymańskiej oglądać możemy na Osiedlu Lecha
"Dziewczynkę na ślimaku" Anny Krzymańskiej oglądać możemy na Osiedlu Lecha Magdalena Andrynowska
W niedzielę (12 lipca) w południe w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu otwarta zostanie wystawa "Formy w przestrzeni. Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku".

Przypomni ona twórców i historię rzeźb plenerowych, które powstawały w latach 60. i 70. podczas odbywających się w tym okresie w Poznaniu licznych plenerów, sympozjów, spotkań i konkursów rzeźbiarskich. W roku 1961 w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego odbył się konkurs na rzeźbę parkową. Jedną z trzech głównych nagród zdobył wówczas "Paw" Anny Krzymańskiej, którego ulokowano w parku Karola Marcinkowskiego.

W roku 1967 zainicjowano cykl wystaw przed hotelem Merkury. Odbywały się one do roku 1974 podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas pierwszej edycji powstała "Para pod parasolem" Józefa Kopczyńskiego stojąca w poznańskim Ogrodzie Botanicznym oraz "Mewy" Jerzego Sobocińskiego, które jako pierwsze pojawiły się w parku Cytadela, inaugurując powstanie w tym miejscu parku rzeźb.

"Zabawy" i "Łucznik" dla osiedli na Ratajach
W roku 1972 roku dwie z prac wystawianych podczas piątej edycji imprezy "Zabawy" Jerzego Sobocińskiego i "Łucznika" Benedykta Kaszni zakupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych. Wkrótce na Ratajach zorganizowano dwa plenery rzeźbiarskie, "Rataje ‘73" i "Rataje ‘74", podczas których powstały kolejne formy rzeźbiarskie zdobiące tamtejsze osiedla.

Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty i modele zrealizowanych i niezrealizowanych w plenerze form przestrzennych autorstwa poznańskich twórców: Jana Bakalarczyka, Mariana Banasiewicza, Jana Berdyszaka, Mieczysława Chojnackiego, Benedykta Kaszni, Pelagii Kopczyńskiej, Józefa Kopczyńskiego, Anny Krzymańskiej, Józefa Murlewskiego, Zuzanny Pawlickiej, Józefa Petruka, Andrzeja Pukackiego, Anny Rodzińskiej, Jerzego Sobocińskiego, Ireny Woch i Bazylego Wojtowicza. Pokazowi rzeźb towarzyszyć będą archiwalne zdjęcia Jerzego Nowakowskiego oraz cykl fotografii Magdaleny Andrynowskiej dokumentujący obecny stan rzeźb plenerowych stojących w Parku Cytadela i na Ratajach.

Wystawę oglądać będzie można do 13 września.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski