Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Monety z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przed NBP ustawiła się długa kolejka chętnych [ZDJĘCIA]

SZKI
12 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W środę od rana przed siedzibą NBP w Poznaniu ustawiła się po nie długa kolejka chętnych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
12 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W środę od rana przed siedzibą NBP w Poznaniu ustawiła się po nie długa kolejka chętnych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
12 grudnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W środę od rana przed siedzibą NBP przy Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu ustawiła się po nie długa kolejka chętnych.

Srebrna moneta ma nominał 10, a złota 200 złotych. Są sprzedawane odpowiednio za 130 i 3000 złotych.

Złota moneta została wyemitowana w nakładzie do 1,5 tys. sztuk. Z kolei monet srebrnych ma być wprowadzonych do obiegu do 15 tys. sztuk.

- Na rewersie złotej monety gen. Józef Dowbor-Muśnicki, głównodowodzący Polskich Sił Zbrojnych byłego zaboru pruskiego, wręcza sztandar gen. Filipowi Dubiskiemu, dowódcy 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich. W tle widać wykonany techniką matowania laserowego fragment tekstu przysięgi Wojsk Wielkopolskich złożonej 26 stycznia 1919 roku w Poznaniu. Na awersie orzeł powstańczy obok współczesnego godła. Z prawej strony umieszczono trefl z czapki generalskiej. Na rewersie srebrnej monety przedstawiono trębaczy z orkiestry 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich na tle mapy z zaznaczonym przebiegiem powstania, która została wykonana również techniką matowania laserowego. Na awersie stylizowany orzeł powstańczy i współczesne godło - informuje biuro prasowe NBP.

Obie monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Kolejne emisje zaplanowane są na 17 stycznia 2019 roku Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety: Skarby Stanisława Augusta – Stefan Batory srebrną o nominale 50 zł oraz złotą o nominale 500 zł.

Zobacz też:

Narodowy Bank Polski co roku wypuszcza monety okolicznościowe. Z okazji 100-lecia niepodległości Polski wydał monetę w kształcie... kuli. Jakie są pozostałe okazy z 2018 roku i co upamiętniają? Zobacz wyjątkowe numizmaty NBP!

Najpiękniejsze monety okolicznościowe NBP z 2018 roku. Zobac...

Skarb w centrum Poznania. Archeolodzy znaleźli monety sprzed kilkuset lat:

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski