Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Most Lecha już ma północną nitkę - za pół roku pojadą po niej samochody!

Grzegorz Okoński
Poznańskie Inwestycje Miejskie
Stalowa konstrukcja północnej nitki mostu Lecha już stoi: połączono i zespawano wszystkie jej elementy na konstrukcjach wsporczych z wykorzystaniem starych podpór mostu.

Teraz już ekipy montażowe mogą zabezpieczać styki tych segmentów przed korozją, a oprócz tego, równolegle prowadzić prace związane z deskowaniem i zbrojeniem płyt ustroju nośnego nowego obiektu – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

ZOBACZ:

Przypomnijmy – od przełomu marca i kwietnia na wschodni brzeg Warty nocami docierały wielkogabarytowe konwoje przewożące poszczególne elementy konstrukcji. Przygotowywano je w wytwórni poza Poznaniem i ładowano na specjalistyczny sprzęt do przewozu elementów ponadnormatywnych. Pierwsze trafiające nad Wartę segmenty podporowe były montowane już na placu budowy, co nie było łatwe z uwagi na ich rozmiary i masę: elementy te miały wysokość do 4,5 metra, a ich długość sięgała 35 metrów. Ich waga dochodziła do 45 ton. PIM informowały wówczas, że do montażu wykorzystany jest żuraw o udźwigu 500 ton.

Wiadomo, że przebudowa mostu Lecha potrwa do przyszłego roku: ruch samochodowy wróci na północną nitkę mostu pod koniec stycznia 2020 r., ale część prac – już po zapewnieniu przejezdności mostu - będzie jeszcze prowadzona do czerwca. Kierowcy stojący każdego dnia w korkach w obie strony muszą się zatem jeszcze uzbroić w cierpliwość.

- Łącznie do budowy północnej trójprzęsłowej nitki mostu Lecha o długości 236 metrów zostanie zużytych około 2,5 tys. ton stali i 7 tys. metrów sześciennych betonu – wyliczają PIM. - Będzie to obiekt bez podpór w nurcie rzeki, dysponujący trzema pasami jezdni, ścieżką rowerową oraz pieszą. Zastąpi rozebraną ze względu na zły stan techniczny, około 70-letnią konstrukcję północnej nitki mostu Lecha. Most będzie miał trzy nitki jezdni, drogę rowerową i chodnik.

Przebudowa jest współfinansowana ze środków miasta oraz dotacji Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski