Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzeum Historii Zoo i Lwa będzie można odwiedzić już wiosną. Sprawdź, kiedy otwarcie i co będzie można tam zobaczyć

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Stare Zoo już wkrótce zyska kolejną - także bezpłatną - atrakcję. Muzeum Zoo i Lwa będzie można zwiedzać już wiosną.
Stare Zoo już wkrótce zyska kolejną - także bezpłatną - atrakcję. Muzeum Zoo i Lwa będzie można zwiedzać już wiosną. Łukasz Gdak
Już wiosną chętni będą mogli odwiedzić Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu. Znajdzie się w nim izba pamięci, w której zostaną zebrane pamiątki z ponad 140-letniej historii poznańskiego ogrodu zoologicznego.

- Stare Zoo jest dla mieszkańców miasta miejscem, nie waham się tego powiedzieć, kultowym - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego. - Wiele osób ma różnego rodzaju pamiątki, stare bilety, niemal każdy z poznaniaków ma zdjęcie na wilku przed wejściem. Pokażemy je i w ten sposób zachowamy te wspomnienia.

Sprawdź też:

Stworzenie Muzeum Historii Zoo w lwiarni Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej było projektem wybranym do realizacji przez mieszkańców miasta w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Realizacja potrwała dłużej niż zakładano ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Remont przebiegał pod stałym nadzorem konserwator zabytków.

- Nie było żadnej dokumentacji - wyjaśnia Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo. - Gdy rozpoczęły się prace, co rusz coś odkrywaliśmy. Pani konserwator decydowała w wielu przypadkach, by malowidła z różnych okresów zachować i odrestaurować. To trwało. A wciąż wychodziło coś nowego.

Sprawdź też:

Teraz jednak prace we wnętrzach dobiegają końca. Na przełom lutego i marca zaplanowano konieczne odbiory techniczne. Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających parę tygodni później. Prezentacja pamiątek będzie stanowiła ważną część ekspozycji.

- Będą bilety, plakaty, zdjęcia, księga z wycinkami prasowymi od pierwszego okresu po wojnie, kiedy poznańskie zoo było jedynym czynnym ogrodem zoologicznym w Polsce. Prosiliśmy poznaniaków o przekazanie takich pamiątek choćby do skopiowania i mamy ich sporo. Będziemy mogli je pokazać - mówi Małgorzata Chodyła.

Jak podkreśla, główną rolą Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu będzie edukacja. - Pokażemy, jak zmieniał się ogród - zapewnia. - Chcemy uświadomić tym, którzy tego nie pamiętają, w jak ciasnych klatkach kiedyś trzymano zwierzęta, a jak jest dziś.

Wstęp do muzeum - jak i całego Starego Zoo w Poznaniu - będzie bezpłatny.

ZOBACZ TEŻ:

Początki zoo w Poznaniu sięgają 1871 roku. Jednak oficjalnie Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny zostało założone dopiero trzy lata później. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zoo przeżywało prawdziwy renesans. W 1923 roku placówka przystąpiła do nowo powstałego Towarzystwa Ochrony Żubra (udało się dzięki temu ocalić ten gatunek od zagłady). A na Powszechną Wystawę Krajową, która odbywała się w stolicy Wielkopolski w 1929 roku, na Jeżycach wybudowano nowe pawilony i obiekty, natomiast inne adaptowano do nowych potrzeb. W czasie PeWuKi ogród odwiedziło aż 700 tysięcy gości! Przed wybuchem II wojny światowej w poznańskim zoo mieszkało 1184 zwierząt z około 300 gatunków. Zapraszamy na niezwykłą podróż do lat 20. i 30 XX wieku. Przejdź dalej i zobacz, jak wtedy wyglądało zoo --->

Zoo w Poznaniu przed wojną wyglądało pięknie. Przenieś się w...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski