Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Muzeum Motoryzacji nadal bez siedziby. Czy powalczy o budżet obywatelski 2014?

Adriana Rozwadowska
Niedługo minie rok, odkąd Muzeum Motoryzacji wyprowadziło się spod ronda Kaponiera.
Niedługo minie rok, odkąd Muzeum Motoryzacji wyprowadziło się spod ronda Kaponiera. archiwum polskapresse
Niedługo minie rok, odkąd Muzeum Motoryzacji wyprowadziło się spod ronda Kaponiera. I mimo że wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, do dziś muzeum pozostaje bezdomne. Wiele wskazuje jednak na to, że może się to wkrótce zmienić. Kolekcjonerzy zabytkowych aut prowadzą rozmowy z miastem, a pewien poznaniak postanowił zgłosić propozycję budowy nowej siedziby muzeum do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.

Choć o przebudowie Kaponiery mówiło się od dawna, tworzący Muzeum Motoryzacji kolekcjonerzy aut i członkowie Automobilklubu Wielkopolski o wyprowadzce dowiedzieli się na dzień przed jej terminem. Opuszczanie lokalu odbywało się w pośpiechu, po szesnastu latach wszystkie eksponaty wróciły do właścicieli.

- Chcielibyśmy, żeby muzeum znalazło stałą siedzibę [przez 30 lat istnienia zmieniało ją trzykrotnie - przyp. red.]. Myślę, że poznaniacy nogami wyrazili swoją opinię, czy takie miejsce jest potrzebne. To, że osoby niezwiązane z Automobilklubem zgłaszają naszą kandydaturę do budżetu obywatelskiego, niezmiernie nas cieszy i jest dowodem na to, że mieszkańcy chcą powrotu muzeum - mówi Stanisław Keck, wiceprezes Automobilklubu Wielkopolski.

Muzeum motoryzacji może prowadzić działalność edukacyjną

Cały czas trwają negocjacje Automobilklubu Wielkopolski z miastem w sprawie nowego lokalu dla muzeum. Jeśli jednak miłośnicy zabytkowych pojazdów i władze miasta nie dogadają się, jedynym wyjściem będzie budowa nowej siedziby.

- Na to klubu nie stać. Prowadzimy działalność kulturalno-historyczną, biznesowo zupełnie nam się to nie zwraca - mówi Andrzej Roszkiewicz z AW.

Głosy poznaniaków oddane na wsparcie finansowe dla muzeum w ramach PBO byłby więc teraz na wagę złota.
- Jeśli poznaniacy zagłosują na nas, i w ten sposób pomogą rozwiązać nasze problemy lokalowe, to byłoby to dla nas przede wszystkim olbrzymie wsparcie mentalne, pokazujące miastu, że jest to sprawa, którą należy się zająć - zauważa Stanisław Keck. Bo plany co do przyszłości muzeum są bogate. - Chcielibyśmy, żeby nowe muzeum było interdyscyplinarne, prowadziło działalność edukacyjną i proekologiczną. Kolekcje też są gotowe. Blokuje nas tylko brak lokalu.

W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014 każdy poznaniak ma możliwość zgłosić swoją propozycję rozdysponowania 10 mln zł z miejskiej kasy, które władze miasta oddały do dyspozycji mieszkańców. Czas na składanie wniosków mija 7 lipca. Następnie zespoły merytoryczne wytypują 20 propozycji, które trafią na kartę do głosowania. Głosowanie odbędzie się jesienią. 10 mln zł zostanie podzielone pomiędzy maksymalnie pięć projektów.

Szczegółówe informacje na: www.poznan.pl/konsultujemy

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski