Poznań: Muzykę nie tylko z Chin usłyszymy w koncercie z...

  Poznań: Muzykę nie tylko z Chin usłyszymy w koncercie z okazji Roku Psa

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran

  Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran ©Waldemar Wylegalski

  Fundacja Muzyczna Apollo i Instytut Konfucjusza UAM zapraszają na koncert "Chiński Nowy Rok".
  Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran

  Solistami koncertu "Chiński Nowy Rok" bądą sopranistka Wang Shanshan i tenor Zuo Chaoran ©Waldemar Wylegalski

  16 lutego w kalendarzu chińskim rozpoczyna się Rok Psa .Z tej okazji 17 lutego w Auli UAM odbędzie się koncert „Chiński Nowy Rok”.#Organizuje go Fundacja Muzyczna Apollo oraz Instytut Konfucjusza.

  Słuchać będziemy Sinfonietty Polonii oraz solistów: skrzypaczki Blanki Bednarz, młodych, działających w Polsce śpiewaków chińskich sopranistki Wang Shanshan i tenora Zuo Chaoran. Ona jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof.
  Iwony Kowalkowskiej. On ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Joanny Kozłowskiej-Szczepaniak i aktualnie doskonali swe umiejętności na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Dyrygować będzie Xiao Ming, ceniony chiński dyrygent, dyrektor Hunan Symphony Orchestra z Changsha.

  W programie znajdą się „Noworoczny marsz” ze Suity Symfonicznej Ping Anjun i Uwertura do „Wiosennego festiwalu” Li Huanzhi. Kulminacyjnym punktem koncertu będzie poznańskie premierowe wykonanie koncertu skrzypcowego „Kochankowie motyle”. Drugą część wieczoru wypełnią uwertury do „Lekkiej kawalerii” Franza von Suppe i „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa, arie z „Cyganerii” Giaccomo Pucciniego i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego oraz chińskie tańce i pieśni. Finałem koncertu będzie duet „Ty jesteś mną, ja jestem sobą” z opery „Dziki kraj” Jin Xiang.

  „Marsz” ze Suity Symfonicznej Ping Anjun i Uwertura do „Wiosennego festiwalu” są utworami skomponowanymi specjalnie na noworoczne uroczystości. Koncert „Kochankowie motyle” napisali w 1958 roku He Zhanhao i Chen Gang oparty na dramatycznej historii miłosnej z IV wieku przypominającej historię „Romea i Julii”. Stanowi spore wyzwanie ponieważ partia skrzypiec imituje chiński instrument o dwóch strunach er-hu.

  Muzyka skomponowana jest w skali pentatonicznej, w której brak półtonów, a całe tony mają rozszerzone brzmienie. Będzie to nowe ciekawe doświadczenie dla melomanów, przyzwyczajonych do tonacji durowych i molowych. Utwór, który jako jeden z nielicznych przetrwał rewolucję kulturalną wykonywany jest w największych salach koncertowych świata.

  Chiński Nowy Rok, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)
  17 lutego, godzina 18
  bilety:
  25-40 zł, kupBilcik.pl, CIM, Instytut Konfucjusza UAM tel. 61 829 29 82, Fundacja Muzyczna Apollo tel. 609 969 666  POLECAMY:
  Przegląd kulturalny Mateusza Frąckowiaka - Na co warto się wybrać?
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo