Poznań: Na Bazarze odsłonięto tablicę poświęconą Wieniawskim

  Poznań: Na Bazarze odsłonięto tablicę poświęconą Wieniawskim

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na frontonie poznańskiego Bazaru odsłonięto dziś tablicę poświęconą Henrykowi i Józefowi Wieniawskim. W Sali Białej Bazaru zagrał Maxim Vengerov
  Tablica poświęcona pamięci braciom Wieniawskim.

  Tablica poświęcona pamięci braciom Wieniawskim.

  Czytaj także:
  Tylko u nas: wywiad z Henrykiem Wieniawskim!
  Poznań: Wieniawski stanął obok Mickiewicza [ZDJĘCIA]


  "W tym hotelu mieszkał i koncertował w latach 1854-1878 kompozytor i wirtuoz skrzypiec Henryk Wieniawski z bratem Józefem (1854). Wasze melodyje w duszach pieszczone trwać będą w sercach u Wielkopolany." - taki napis będący cytatem z Gazety Wielkiego Księstwa Poznańskiego - widnieje na tablicy zaprojektowanej i wykonanej przez artystę rzeźbiarza Romana Kosmalę, a uroczyście odsłoniętej w środę na frontonie hotelu Bazaru przez światowej sławy skrzypka Maxima Vengerova, dyrektora Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego Andrzeja Wituskiego oraz prezesa Fundacji Rozwoju Miasta Poznania Ryszarda Olszewskiego.

  Obie instytucje są jej fundatorami. Tuż przed odsłonięciem Andrzej Wituski wyjaśnił Maximovi Vengerovovi, że Henryk Wieniawski grał w Bazarze osiem razy. Pięć razy z bratem i trzy razy sam. Dwa spośród tych koncertów miały charakter charytatywny. Jeden na rzecz biednych, a drugi na rzecz utalentowanej młodzieży.

  Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do udostępnionej po raz pierwszy przez właścicieli Bazaru Sali Białej. Andrzej Wituski przypomniał, że Wieniawski grał tam m.in. Koncert skrzypcowy Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz swą Fantazję Faustowską i "Legendę".

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo