Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Euro gramy o tolerancję w Strefie Kibica!

TR
W strefie różnorodności w "Głośnej" przy ul. Św. Marcin każdy kibic będzie mile widziany
W strefie różnorodności w "Głośnej" przy ul. Św. Marcin każdy kibic będzie mile widziany Fot. Paweł Miecznik
Gramy na Euro! Nie reprezentacja, ale my kibice z kibicami innych "jedenastek". Gdzie? Na dmuchanym boisku w Strefie Kibica w ramach streetkick, czyli piłki ulicznej. O co gramy? O tolerancję, o mniej rasizmu i ksenofobii.

Jako pierwsi zagrali o to kibice podczas ME w Portugalii w 2004 roku. W historii streetkicku rywalizowali ze sobą m.in. Serbowie i Chorwaci.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Euro 2012: Lokomotywy w barwach reprezentacji [ZDJĘCIA]
Euro 2012: Nie będzie znaczków pocztowych z okazji turnieju
Poznań: Przejście pod Kaponierą wystrojone na Euro 2012 [ZDJĘCIA]

Turniej, mimo że amatorski, będzie miał swoją rangę. Jest częścią Respect Diversity (Szanuj Różnorodność), jednej z czterech kampanii UEFA promującej oficjalne hasło Euro 2012 - Respect, czyli szacunek.

Partnerami projektu są FARE (Piłka Nożna Przeciwko Rasizmowi w Europie) oraz stowarzyszenie Nigdy Więcej, które od lat jest widoczne na polskich stadionach z kampanią "Wykopmy rasizm ze stadionów".

Streetkick tylko wzmocni przekaz, że futbol łączy, nie dzieli

Nie wszyscy hasło "Respect" potraktowali poważnie. Warszawscy urzędnicy określili je "sztuczną ideologią" i nie zgodzili się na turniej w strefie kibica. Inaczej podszedł do tego Poznań.

TUTAJ CZYTAJ WIĘCEJ O EURO 2012. KLIKNIJ!

- Szacunek dla innych kultur, nacji i tolerancja dla inności to ważne idee - mówi Joanna Janowicz Strzyżewska z EURO Poznań 2012. - Popieramy je, podobnie, jak UEFA. Streetkick to wartościowy projekt. Wpisuje się też w konwencje naszych działań w strefie.

- Chyba nie ma lepszego miejsca na turniej kibiców niż Strefa Kibica - wtóruje Maciej Milewicz z poznańskiego magistratu. - Streetkick tylko wzmocni przekaz, że futbol łączy, nie dzieli.

Streetkick to najbardziej widowiskowy, ale niejedyny element kampanii. Już teraz w niektórych miejscach m.in. w Kluboksięgarni "Głośna" można natknąć się na plakat "Strefa Różnorodności". Co się kryje za tą nazwą?

- Miejsce przyjazne dla każdego kibica, niezależnie od jego pochodzenia i narodowości - mówi Jacek Purski z Nigdy Więcej. - To właśnie takie miejsca mają tworzyć międzykulturowy wymiar święta, jakim jest Euro.

Poznańską listę stref różnorodności kibice będą mogli znaleźć w internecie. Wciąż można do niej dołączyć; wystarczy tylko wysłać e-mail na adres s[email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski