Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań na niedzielę: Jak wygląda "nasza" ulica we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie?

Janusz Ludwiczak
Najładniej Poznańska prezentuje się ulica w Warszawie. Ulica rozpoczyna się naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, od skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi i prowadzi w kierunku pl. Politechniki
Najładniej Poznańska prezentuje się ulica w Warszawie. Ulica rozpoczyna się naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, od skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi i prowadzi w kierunku pl. Politechniki Janusz Ludwiczak
W Poznaniu mamy - i to w ścisłym centrum miasta - ulice Wrocławską i Krakowską. Jest także Warszawska, jest Bydgoska i Gdańska. Nie zapomnieliśmy też o Łodzi. A co z ulicą Poznańską w innych miastach? Czy znajdziemy ją we Wrocławiu, Krakowie albo Gdyni?

Płynęła tędy Odra
Przenieśmy się najpierw na południe, do stolicy Dolnego Śląska. Aby znaleźć ulicę Poznańską we Wrocławiu, musimy spod Dworca Głównego PKP wsiąść do tramwaju linii nr 22 i podjechać nim siedem przystanków do pl. Strzegomskiego. Znajdziemy się w dzielnicy Szczepin.

Tak trafiliśmy na ulicę Poznańską, która ma kilometr długości i krzyżuje się z ośmioma innymi ulicami. Łączy ona dwie równoległe arterie: Długą i Legnicką (będącą jedną z głównych ulic Wrocławia, jakby na wzór naszej Grunwaldzkiej).

Przy Poznańskiej we Wrocławiu oprócz kamienic znajdziemy jednostkę wojskową 6. Rejonowej Bazy Materiałowej, Park Kultury i Rekreacji, zwany rynkiem Szczepińskim, a także pochodzący z 1892 roku budynek sądu rejonowego.

Pod koniec XIX wieku, podczas prac ziemnych przy ul. Poznańskiej związanych z budową szkoły, odnaleziono rzeczne muszle i inne dowody dawnej, rybackiej aktywności oraz pozostałości 8-metrowego czółna. To właśnie tędy płynęła w średniowieczu Odra.

Przy Wrocławskiej w Krakowie
Z Wrocławia przenieśmy się do królewskiej stolicy Polski. W Krakowie ulicę Poznańską znajdziemy w dzielnicy Krowodrza. Przy tej króciutkiej, liczącej zaledwie 190 m ulicy, znajduje się Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania oraz Kosmetyczny Instytut Dr Ireny Eris. Nieco dalej mieści się nowe osiedle mieszkaniowe, dzięki któremu zmienia się też nawierzchnia ulicy. Asfalt został zastąpiony kostką brukową. Ulica Poznańska w Krakowie jest ślepą uliczką osiedlową o małym natężeniu ruchu. Na samym swoim początku krzyżuje się ona z ulicą Wrocławską.

Przystanek "Poznańska"
Ulica Poznańska w mieście Juliana Tuwima ma długość 750 m. Arteria znajduje się na łódzkim Górniaku. Przy Poznańskiej w Łodzi mieszczą się tylko budynki mieszkalne, głównie kamienice. To bardzo spokojna ulica - znajdując się na niej, wcale nie odczujemy, że jesteśmy w jednym z największych miast w Polsce. Przy skrzyżowaniu z Kilińskiego znajduje się przystanek tramwajowy "Poznańska", na którym zatrzymują się tramwaje linii nr 1 i 4.

Poznańska najładniejsza jest w stolicy. Rozpoczyna się od PKiN-u

Najładniej w stolicy
Najładniej prezentuje się ulica Poznańska w Warszawie (czyżby warszawiacy tak bardzo nas lubili?). Ulica Poznańska w stolicy rozpoczyna się naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, od skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi i prowadzi w kierunku pl. Politechniki, krzyżując się z dziewięcioma ulicami (m.in. z Nowogrodzką i Hożą).

Poznańska w stolicy powstała pod koniec XIX wieku, w okresie największego rozwoju urbanistycznego warszawskiego śródmieścia.

Najstarszym zachowanym budynkiem przy tej ulicy jest kamienica pod numerem 21, wzniesiona ok. 1830 roku. Poznańska w Warszawie ma bogatą historię. W kamienicy pod "trójką" mieszkał piosenkarz, aktor i farmaceuta Marian Rentgen-Güntner, zamordowany w 1940 w Charkowie przez NKWD. Pod numerem 13 do momentu wybuchu II wojny światowej mieścił się komisariat Policji Państwowej. Przy Poznańskiej znajdują się trzy kamienice, wpisane do rejestru zabytków. W tej pod "15" w latach 1924-1941 mieściła się nawet ambasada ZSRR.

W czasie Powstania Warszawskiego budynek wykorzystywała - do nadawania radiowych komunikatów - Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica" .

Dziś Poznańska w Warszawie nie przypomina już tej samej ulicy, którą była na przełomie XIX i XX wieku. Większość znajdującej się przy niej kamienic zostało odnowionych. Administracyjnie ulica Poznańska należy do dzielnicy Śródmieście Południowe.

Uhonorowani podwójnie
W Bydgoszczy uhonorowano nas dwukrotnie - ulicą i... placem Poznańskim. Ulica ta stanowi fragment drogi krajowej nr 25 i 80.

W miejscu, gdzie dziś rozpoczyna się ul. Poznańska, znajdowała się niegdyś Brama Poznańska, zwana też Chwytowską. Strzegła ona dróg wylotowych z miasta prowadzących w kierunku Poznania i Nakła. Budowla ta powstała w formie drewnianej w XIV wieku. Nieistniejąca Brama Poznańska ma swoją bogatą historię. Podczas Powstania Kościuszkowskiego 2 października 1794 r. przez Bramę Poznańską wtargnęły do miasta wojska polskie pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego i Franciszka Rymkiewicza. Ten ostatni w swoim raporcie ocenił bramę jako "mocną".

Spokojna osiedlowa ulica
I na koniec zajrzyjmy do Trójmiasta. W Gdańsku ul. Poznańska to krótka, spokojna, osiedlowa uliczka. Podobnie w Gdyni - tamtejsza Poznańska ma zaledwie 160 m długości. Ulica ta znajduje się w sąsiedztwie Toruńskiej, Bydgoskiej i Kujawskiej.

W Sopocie Poznańską znajdziemy w samym centrum. Krzyżuje się z nią główna arteria komunikacyjna Trójmiasta, zaś z drugiej strony przebiega linia Szybkiej Kolei Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski