Poznań na plakacie oczami artystów z całego świata. Zobacz najlepsze prace konkursu

Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Na konkurs "Poznań na plakacie" wpłynęło aż 190 prac z 26 krajów. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszonych prac, jury obradowało dłużej niż zakładano, z wielkim namysłem rozważając każdą z nadesłanych propozycji. Ostatecznie do wystawy konkursowej wybranych zostało 30 projektów. Zobacz najlepsze plakaty, których tematem jest Poznań --->
Na konkurs "Poznań na plakacie" wpłynęło aż 190 prac z 26 krajów. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszonych prac, jury obradowało dłużej niż zakładano, z wielkim namysłem rozważając każdą z nadesłanych propozycji. Ostatecznie do wystawy konkursowej wybranych zostało 30 projektów. Zobacz najlepsze plakaty, których tematem jest Poznań --->poznanartweek.com
Podczas tegorocznego festiwalu Poznań Art Week artystów poproszono o zaprezentowanie miasta Poznań na plakacie. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszonych prac, jury obradowało dłużej niż zakładano. Prace nadsyłano z najróżniejszych państw świata. Ostatecznie wybrano 30 plakatów, z których trzy zostały nagrodzone. Wszystkie prace można zobaczyć na internetowej wystawie oraz w naszej galerii.

Tegorocznym tematem był "Poznań na plakacie". Konkurs kierowany wyłącznie do profesjonalnych twórców plakatu zainteresował artystów z całego świata. Łącznie napłynęło niemal 190 zgłoszeń z 26 krajów takich jak: Polska, Chiny, Austria, Kuba, Turcja, Włochy, Bangladesz, Rumunia, Hongkong, Tajwan, Węgry, Ukraina, Nigeria, Iran, Irak, Tajlandia, Meksyk, Indie, Indonezja, Australia, Kanada, Słowacja, Chile, USA, Urugwaj, Kolumbia.

Zobacz: Branża kulturalna umiera

Celem konkursu była aktywizacja plakacistów wokół pozytywnych działań na rzecz miasta Poznania, twórczości plakatowej w ogóle oraz idei plakatu autorskiego (plakat w edycji własnej).

- Inicjatywa wyszła z założenia o potrzebie solidarności w czasach światowej epidemii. Stanowiła próbę przezwyciężenia pesymizmu oraz tendencji do zamykania inicjatyw kulturalnych. Ponadto prawie w każdym działaniu podejmowanym przez UAP staramy się podkreślić związek z naszym Miastem, z którego jesteśmy po prostu dumni - tłumaczy Piotr Grzywacz z biura promocji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszonych prac, jury obradowało dłużej niż zakładano, z namysłem rozważając każdą z nadesłanych propozycji. Ostatecznie do wystawy konkursowej wybranych zostało 30 projektów – pojedynczych plakatów i dedykowanych serii plakatowych.

Nagrodę główną zdobył Jan Jerzmański (Polska), drugą nagrodę otrzymał Raqee S. Najmuldeen (Irak), a wyróżnienie honorowe: Bartosz Choryan (Polska).

Nagrodzone prace oraz te, które znalazły się na wystawie można zobaczyć w galerii.

Na konkurs "Poznań na plakacie" wpłynęło aż 190 prac z 26 krajów. Ze względu na bardzo wysoki poziom zgłoszonych prac, jury obradowało dłużej niż zakładano, z wielkim namysłem rozważając każdą z nadesłanych propozycji. Ostatecznie do wystawy konkursowej wybranych zostało 30 projektów. Zobacz najlepsze plakaty, których tematem jest Poznań --->

Poznań na plakacie oczami artystów z całego świata. Zobacz n...

O wyniku decydowało jury w składzie: Eugeniusz Skorwider (przewodniczący), Sławomir Kosmynka, Lech Majewski, Grzegorz Marszałek, Władysław Pluta. Sekretarzem jury był Mateusz Bieczyński.

Artystyczne Święto Poznania

Poznań Art Week jest jedynym festiwalem artystycznym w stolicy Wielkopolski, który łączy ze sobą w jednym programie wydarzenia z pola sztuk wizualnych. Po raz pierwszy został zorganizowany na początku czerwca 2017 r. przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fundację Rarytas oraz instytucje partnerskie – prywatne i publiczne galerie aktywne na polu sztuk wizualnych.

- Inspiracją dla Poznań Art Week była organizowana cyklicznie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu „Wystawa Końcoworoczna”. Uczelnia zmienia się wówczas w galerię otwartą dla publiczności prezentując we wszystkich swoich budynkach dorobek studentów i pedagogów z ponad 140 pracowni uniwersyteckich - mówi Piotr Grzywacz z biura promocji UAP.

Energia powstająca podczas wymiany poglądów w ramach „Wystawy Końcoworocznej”, artystyczne poruszenie jakie wynika z konfrontacji między twórcami i odbiorcami w ramach podsumowania aktywności dydaktycznych z ostatniego roku sprawiły, że Poznań Art Week stał się artystycznym świętem dla całego Poznania.

ZOBACZ TEŻ:

Dobra książka na prezent dla Niego - 10 najlepszych propozycji lektury na długie, zimowe wieczory

Dobra książka na prezent dla Niego. Sensacja, thriller, fant...

Typowy student. Najlepsze memy o studentach i dla studentów

Najlepsze memy o studentach i dla studentów. MEMY: Typowy st...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie