Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Śródce archeolodzy odkryli kolejne szczątki ludzkie [ZDJĘCIA, FILM]

KL
Ludzkie szczątki sprzed 1000 lat znalezione na Śródce przez archeologów.
Ludzkie szczątki sprzed 1000 lat znalezione na Śródce przez archeologów. Grzegorz Dembiński
Kolejne szczątki ludzkie odkryli archeolodzy pracujący na Śródce. Mogą mieć nawet 1000 lat.

- Do tej pory udało nam się znaleźć tam już 350 grobów - mówi Paweł Pawlak z pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Henryka Klundera. Obecnie prowadzone prace to kolejna część badań. Wykopaliska rozpoczęły się tam w 1994 roku.

Czytaj także:

Poznań: Szczątki 900 osób znaleziono na Towarowej! [ZDJĘCIA]

Jak zapewnia Paweł Pawlak, to jedno z największych znalezisk tego typu w Polsce. Poza szkieletami na Śródce znaleziono już ślady osady z X w. i pracowni ludwisarskich (w których wytwarzano dzwony) z XIII wieku.

Śródeckie cmentarzysko pochodzi z XI wieku - szczątki mogą mieć nawet 1000 lat.

- Prawdopodobnie chowano tutaj ludzi zamieszkujących Ostrów Tumski - mówi archeolog. Dodaje, też że w tym czasie Poznań był jednym z najważniejszych grodów Państwa Piastowskiego.

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Gołuniu

Wykopalisko jest wyjątkowe. - Zmarli chowani byli w trumnach, co w tamtym czasie nie było często spotykane - opisuje Paweł Pawlak. Jego zdaniem, jest możliwe, że gdzieś w tej okolicy, pod ziemią, znajduje się jakiś obiekt sakralny. - Może o tym świadczyć sposób ułożenia ciał w trumnach i samych mogił - dodaje. Nietypowy jest także jeden z grobów.

- Odnaleźliśmy szczątki kobiety, która została pochowana w drewnianej skrzyni okutej żelaznymi sztabami i dodatkowo zamkniętej na kłódkę. W środku był srebrny łańcuch, dwa pierścienie i wiadro. Kobieta była także ubrana w szatę z jedwabiu. To bardzo rzadki przypadek, bo ten materiał był drogi i trudno dostępny - opisuje Paweł Pawlak. Jak mówi, kobieta mogła być kimś ważnym lub gościem, który przyjechał do Poznania z bardzo daleka.

Poznań: Odkryto zbiorowe groby na Ostrowie Tumskim

Przed powstaniem cmentarza w miejscu, gdzie kopią obecnie archeolodzy, znajdowała się osada. - Możemy przypuszczać, że w tym miejscu ludzie mieszkali już od połowy X wieku - mówi Pawlak.

Po tym jak już nie chowano tutaj ludzi, przenieśli się tu Dominikanie. Pozostawili ślady dwóch pracowni ludwisarskich, w których odlewano dzwony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski