Poznań: Na Śródce odkopią cmentarzysko? [ZDJĘCIA]

  Poznań: Na Śródce odkopią cmentarzysko? [ZDJĘCIA]

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Na Śródce odkopią cmentarzysko? [ZDJĘCIA]
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Fot. Maciej Roik

  To jedno z tych miejsc w Poznaniu, gdzie każde wbicie łopaty może oznaczać nowe odkrycie. Dlatego kiedy na Śródce ma powstać nowy budynek, teren muszą dokładnie sprawdzić archeolodzy. Nawet na kilka metrów w głąb. W jaki sposób? Trzeba założyć regularne wykopy i "przeczesać" każdy skrawek ziemi.
  Mieszkańcy ulicy Śródka, od kilkunastu dni mogą oglądać archeologów w akcji. Wynajęto ich by sprawdzili działkę na której ma powstać budynek z garażem podziemnym

  - Musimy dokładnie sprawdzić ten teren - mówi Paweł Pawlak, szef wykopalisk z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Henryk Klunder.

  Badacze mają nadzieję na ciekawe odkrycia, bo w bezpośrednim sąsiedztwie już w latach 1994-2001 prowadzono podobne prace.
  Wówczas natrafiono na wczesnośredniowieczne cmentarzysko, na którym znaleziono m.in. tysiącletnie ozdoby kobiece, a także pozostałości po stojących tam chatach (późniejszych od cmentarzyska, nie tylko średniowiecznych, ale także nowożytnych).

  - W tym miejscu nikt się nie spodziewał takich rewelacji - mówi Paweł Pawlak. - Odkrycia były przyczyną dalszych badań.
  Znaleziono wówczas pięć warstw grobów. To może świadczyć o tym, że było to cmentarzysko przykościelne. Na podstawie miejsca w którym je znaleziono można jednak wysunąć znacznie szersze teorie.

  - Prawdopodobnie można je połączyć z Ostrowem Tumskim - mówi Paweł Pawlak. - To na Śródce chowano zmarłych z grodu, a umiejscowienie cmentarza za rzeką w symboliczny sposób oddzielało świat żywych i zmarłych.

  Na Śródce można znaleźć z jednej strony przykłady pochówków chrześcijańskich, ale też silnego przywiązania do tradycji pogańskiej. Wśród grobów nie brakuje bowiem na przykład zwęglonych resztek drewna. To może sugerować, że w czasie obrzędów wrzucano żar z palonych ognisk do grobów żeby oczyścić zmarłego i uchronić żyjących przed ich negatywnym działaniem.

  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? m.roik@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo