Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Starołęce wycinają drzewa pod budowę parku rekreacyjnego. Mieszkańcy czują się oszukani [ZDJĘCIA]

MRT
Rozpoczęła się wycinka drzew u zbiegu ulic Forteczna-Romana Maya i Okopowa w Poznaniu. Na Starołęce Małej ma powstać park rekreacji. - Bez naszej wiedzy, po zapewnieniach o dalszych konsultacjach inwestycji i wyjaśnieniach przez prezydenta miasta, wycinają wszystkie drzewa - mówią przedstawiciele Koalicji ZaZieleń Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Rozpoczęła się wycinka drzew u zbiegu ulic Forteczna-Romana Maya i Okopowa w Poznaniu. Na Starołęce Małej ma powstać park rekreacji. - Bez naszej wiedzy, po zapewnieniach o dalszych konsultacjach inwestycji i wyjaśnieniach przez prezydenta miasta, wycinają wszystkie drzewa - mówią przedstawiciele Koalicji ZaZieleń Poznań. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Rozpoczęła się wycinka drzew u zbiegu ulic Forteczna-Romana Maya i Okopowa w Poznaniu. Na Starołęce Małej ma powstać park rekreacji. - Bez naszej wiedzy, po zapewnieniach o dalszych konsultacjach inwestycji i wyjaśnieniach przez prezydenta miasta, wycinają wszystkie drzewa - mówią przedstawiciele Koalicji ZaZieleń Poznań.

Spór na temat wycinki drzew pod budowę parku rekreacyjnego rozgorzał już roku temu. Wówczas wycinkę kilkudziesięcioletnich drzew oprotestowało Stowarzyszenie Zielona Starołęka i Koalicja Zazieleń Poznań. Udało im się jednak zawrzeć w ówczesnym zastępcą prezydenta, Tomaszem Lewandowskim porozumienie i wypracować kompromis. Prezydent zapowiedział, że inwestycja powstanie, ale drzewa nie zostaną wycięte w zapowiadanej ilości.

W lutym tego roku okazało się, że z kompromisu nici. Obietnice prezydenta okazały się niemożliwe do realizacji. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która realizuje tę inwestycję potwierdziła nam wówczas, że pozwoleniem na usunięcie zostały objęte 74 drzewa. Wskazała też, że koncepcja zagospodarowania terenu była wielokrotnie zmieniana na wniosek mieszkańców.

Dlatego też stowarzyszenie skierowało na początku roku pisma do urzędu miasta. Jego przedstawiciele zapewniali, że nie sprzeciwiają się inwestycji: dwóm mniejszym boiskom, miejsca do ćwiczeń street workuoutu, placu zabaw, siłowni, ale chcą by całość wkomponowana była w starodrzew.

Czytaj też: Nad Wartą w Poznaniu wycięto dorodne wierzby

22 lutego odbyło się w tej sprawie spotkanie mieszkańców, członków stowarzyszenia z prezydentem Jędrzejem Solarskim w urzędzie miasta. Solarski zapowiedział, że gdy otrzyma zastrzeżenia Zielonej Starołęki i zapewnienie spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, że projekt nie jest przeszacowany, wtedy podejmie decyzję co dalej z drzewami. Do tego czasu wycinka miała być wstrzymana.

Wycinka drzew na Starołęce:

- 28 lutego skierowaliśmy pismo z naszymi uwagami, a było ich około 50, do wszystkich miejskich jednostek: PIM, POSiR, urzędu miasta. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - mówi Aneta Mikołajczyk, architekt krajobrazu z Koalicji Zazieleń Poznań.

Uwagi dotyczyły m.in. niezgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Dziś strona społeczna uważa, że obietnice Solarskiego to również były gruszki na wierzbie. Aktualnie odbywa się wycinka drzew na Starołęce, w miejscu budowy parku rekreacyjnego. Mieszkańcy nie zostali o niej poinformowani.

- Mimo ustaleń podjętych między mieszkańcami a prezydentem Solarskim o wstrzymaniu wycinki, w dniu 1 marca POSiR zlecił Zakładowi Lasów Poznańskich wycinkę prawie wszystkich drzew na przedmiotowym terenie, wycinka trwa. Nie spodziewaliśmy się tego, czujemy się potwornie oszukani - mówi Aneta Mikołajczyk.
Mikołajczyk podkreśla, że wyciętych ma zostać 180 drzew. Pozostawione ma być zaledwie 17 i te, na których aktualnie gniazdują ptaki.

- Wycinane są głównie te drzewa, o które walczyli mieszkańcy. Okres lęgowy jest potraktowany tak, że nie wycinają drzew z gniazdami. Niszczą siedlisko w okresie ochronnym dla ptaków, płoszą ptaki - dodaje architekt krajobrazu.

PIM poinformował, że zgodę na wycinkę uzyskał od Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. W zamian za wycięte drzewa i krzewy – samosiejki, nasadzonych zostanie 96 nowych drzew i 74 krzewy.

- Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podjął decyzję o rozpoczęciu realizacji inwestycji po otrzymaniu od spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie pisemnego zapewnienia, że projekt Parku Rekreacji Starołęka Mała nie zawiera błędów w zakresie przewidzianych w nim rozwiązań i kosztorysu - tłumaczy Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania.

- Zgodnie z życzeniem mieszkańców oraz wcześniejszymi ustaleniami, na terenie przyszłego parku zostało pozostawione możliwie jak najwięcej drzew. Pozostałe drzewa przeznaczone do wycinki zatwierdza decyzja Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, inne nie wymagają pozwolenia na usunięcie. Większość z nich to samosiejki, drzewa, które porosły w niekontrolowany sposób i zagrażałyby bezpieczeństwu przyszłych użytkowników, wśród których będą również dzieci i młodzież - dodaje.

Czytaj też:

J. Żabierek dodaje, że na miejscu wycinki drzew zostanie przeprowadzona ekspertyza pod specjalistycznym nadzorem ornitologicznym, w efekcie której zostaną podjęte kolejne decyzje dotyczące ewentualnej wycinki. Zaznacza, że teren inwestycji to miejsce po dawnych ogródkach działkowych, który przez lata zaniedbań porósł samosiejkami - drzewami i krzewami. Nie jest ani bezpieczne, ani przyjemne do rekreacji.

- Należy pamiętać, że wykarczowanie tylko części rosnących w skupiskach drzew mogłoby osłabić systemy korzeniowe pozostawionego drzewostanu i wpłynąć na stabilność pozostawionych egzemplarzy. Byłoby to niebezpieczne dla bawiących się w parku dzieci - mówi J. Żabierek.

Zobacz też:

Ponad 30 drzew i krzewów zostało wyciętych w południowym klinie zieleni - nad rzeką Wartą.

Wycinka drzew w Poznaniu: Nad Wartą wycięto 30 drzew, w tym ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski