Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Szachtach powstanie osiedle mieszkaniowe, jednak z dala od stawów i istniejącej zieleni. Szachty mają zachować swój charakter

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Szachty to unikalne miejsce w skali Poznania. To ulokowany w dolinie Strumienia Junikowskiego, między Komornikami, Luboniem, a Poznaniem zespół glinianek zalanych przed laty wodą.
Szachty to unikalne miejsce w skali Poznania. To ulokowany w dolinie Strumienia Junikowskiego, między Komornikami, Luboniem, a Poznaniem zespół glinianek zalanych przed laty wodą. Robert Wozniak
Unikalne w skali miasta miejsce na poznańskiej mapie - poznańskie Szachty, gdzie znajduje się pocegielniany zespół glinianek, zachowa swój sielski klimat. Zabudowa na poznańskich Szachtach zostanie oddalona od stawów i wieży widokowej. Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła projekt miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem radnego Marka Sternalskiego to miejsce ma stać się modelowym przykładem tego, jak można łączyć zabudowę mieszkaniową z istniejącą przyrodą.

Poznańskie Szachty to zespół glinianek, dziś zalanych wodą, które jeszcze dwa wieki temu tworzone były w dawnych osadach związanych z cegielniami - Rudniczem i Świerczewie. Od momentu zakończenia wydobycia gliny, zbiorniki zostały wypełnione wodą, wyrosły drzewa.

Czytaj więcej: Poznańskie Szachty mogą stracić swój sielski klimat na rzecz rozbudowy miasta i nowych mieszkań

Rok temu rozgorzała dyskusja na temat zabudowy tych terenów. Urbaniści z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej UM zaprezentowali projekt, który zakładał, że na terenie Szacht, w sąsiedzie wieży widokowej powstanie ogromne osiedle mieszkaniowe.

Zabudowa poznańskich Szacht. Wypracowano kompromis

Najbliższe budynki miałyby zostać oddalone od stawów zaledwie o kilkadziesiąt metrów. To wzbudziło olbrzymi przeciw mieszkańców, jak i miejskich radnych.

- W czasie roboczego spotkania w grudniu zeszłego roku przedstawiliśmy my, jako Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo, a także RO Świerczewo, jak i miejscy radni, szereg uwag dotyczących zabudowy tych terenów. Udało nam się wypracować wówczas kilka rozwiązań

- mówi Maciej Marciniak, przewodniczący Zarządu Osiedla Fabianowo-Kotowo.

Dziś te grudniowe uzgodnienia znalazły swoje odbicie w przygotowanym przez MPU projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Mieleszyńskiej". W zeszłym tygodniu odbyła się w tej sprawie debata publiczna.

Sprawdź też:

Zabudowa poznańskich Szacht. Bloki będą, ale dalej

Mieszkańcom i osiedlowym radnym zależało przede wszystkim na zachowaniu unikalnego charakteru Szacht. To jedyne takie miejsce na mapie Poznania, gdzie króluje zieleń i woda. Ten sielski klimat mógłby być zburzony przez intensywną gęstą zabudowę. Ta jednak powstanie, ale nie przy samych stawach, jak wcześniej zakładano. Udało się wywalczyć kompromis.

- Jedną z naszych intencji było, by w ogóle wykluczyć z terenu poznańskich Szacht wysoką zabudowę. Niestety, nie udało się tego przeforsować. Wysokie budynki będą, ale dalej niż pierwotny plan przewidywał. Na Szachtach mają powstać głównie wille miejskie - mówi Marciniak.

Także pozytywnie o nowym projekcie planu wypowiadają się przedstawiciele RO Świerczewo, którzy na ostatniej sesji pozytywnie zaopiniowali projekt mpzp.

- Zostały uwzględnione zmiany o które wnioskowaliśmy, czyli zachowana zieleń w rejonie dawnej cegielni przy ul. Leszczyńskiej, tam też została ograniczona projektowa zabudowa

- mówi Tomasz Wierzbicki, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Świerczewo.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że takie tereny jak poznańskie Szachty powinny być chronione przed zabudową?

Głos Wielkopolski
Szachty to unikalne miejsce w skali Poznania. To ulokowany w dolinie Strumienia Junikowskiego, między Komornikami, Luboniem, a Poznaniem zespół glinianek zalanych przed laty wodą.

Poznań: Na Szachtach powstanie osiedle mieszkaniowe, jednak ...

Zabudowa poznańskich Szacht, ale z zachowaniem istniejącej zieleni

Pierwotne plany miejskich urbanistów zanadto ingerowały w istniejącą zieleń na Szachtach. Już wówczas poznańscy naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wracali uwagę, że wielorodzinna zabudowa usytuowana tak blisko stawów może doprowadzić do ich stopniowego wysychania, a co za tym idzie do wymierania także przyrody.

Czytaj: Poznań: Naukowcy sprzeciwiają się zabudowie Szacht. Inaczej stracimy cenne przyrodniczo stawy, które wyschną jak Rezerwat Żurawiniec

- W czasach, gdy istnieje ogromne ryzyko wysuszania terenów, stepowienia Wielkopolski, bardzo ważne jest, by zatrzymywać wodę w mieście, dbać o miejsce, gdzie ta woda już jest - zwraca uwagę Marek Sternalski, radny PO, który włączył się w obronę terenu Szacht.

Mieszkańcy walczyli też, by zachować wyjątkowy charakter dawnego parku. W planie, którym był rok temu zaproponowany, urbaniści chcieli to miejsce przeznaczyć pod usługi. Na szczęście park zostanie i żadne drzewo nie zostanie z niego usunięte.

- Teren dawnego parku został oznaczony w projekcie jako zieleń urządzona. Bardzo nas to cieszy, bowiem takie było jego pierwotne przeznaczenie. Po latach przyroda pięknie się tam rozrosła. Teren parkowy będzie ciągnął się od stawów do wieży widokowej. W przyszłości mogą powstać tam ścieżki

- mówi M. Marciniak

Jak wynika z nowego projektu, ma powstać zielony bufor, oddzielający Szachty od przyszłego osiedla. Mieszkańcy zgadzają się na to, by dalsze tereny Szacht zostały zabudowane.

Sprawdź też:

- Odczuwam dużą satysfakcję, że udało się na odpowiednie tory sprowadzić dyskusję dotyczącą zabudowy poznańskich Szacht. Perspektywicznie widzę bowiem potrzebę zagospodarowania części tych terenów pod mieszkalnictwo. Chcemy bowiem przyciągać mieszkańców, a więc w granicach miasta muszą powstawać nowe miejsca, gdzie będą mogli żyć. Jednocześnie musi być to realizowane, jak w na przykładzie poznańskich Szacht, zgodnie z interesem społeczności i przyrody - mówi Sternalski.

Zobacz też:

Złośliwi mówią, że Puszcza Notecka to uprawa sosny zwana szumnie lasem, a więc jej znaczenie przyrodnicze jest niewielkie. Mówią tak jednak ci, którzy nie zajrzeli do jej serca. My wybraliśmy się na wycieczkę z przewodnikami z Nadleśnictwa Oborniki. Leśniczy przekonują, że chociaż wszyscy zachwycają się Białowieżą, nasz wielkopolski las potrafi być równie piękny. Zobaczcie sami.  Przejdź dalej --->

Puszcza Notecka pośród lasu sosen skrywa prawdziwe przyrodni...

Łąki kwietne na poznańskim Piątkowie. Powstało ich już kilka między blokami, ale w przyszłości kwietnych dywanów ma być więcej. Zobacz, jak się prezentują. Kolejne zdjęcie -->

Poznań: Na Piątkowie między blokami powstają łąki kwietne. W...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski