MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na wiosnę pierwsze lokale treningowe

Błażej Dąbkowski
Lokale treningowe pojawią się w różnych lokalizacjach.  Powstaną w dużych mieszkaniach w miejskich kamienicach
Lokale treningowe pojawią się w różnych lokalizacjach. Powstaną w dużych mieszkaniach w miejskich kamienicach Łukasz Gdak
To jest największy tego typu projekt w Polsce. Jeszcze w ubiegłym roku mówiło się, że w Poznaniu docelowo oddanych zostanie 150-180 lokali treningowych, w których osoby bezdomne, wychowankowie domów dziecka czy niepełnosprawni będą się uczyć samodzielnego życia.

- Wszystkie powstaną w 50 mieszkaniach powyżej 80 mkw. W najbliższym czasie przeznaczymy na ten cel 5 milionów złotych - mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania. Wiadomo, że pierwszych 12 lokali zostanie oddanych do końca marca, natomiast kolejne będą remontowane stopniowo do końca roku.

To jednak nie koniec środków, które popłyną na społeczny projekt z miejskiej kasy, bowiem już w marcu nastąpi przesunięcie w budżecie Poznania, dzięki któremu uda się na program treningowy przekierować aż 1,5 mln zł. Wszystko dzięki pieniądzom zaoszczędzonym z odszkodowań, które miasto wypłaca co roku prywatnym właścicielom nieruchomości za niedostarczenie lokali socjalnych (w tym roku planuje się obniżenie do ok. 6 mln zł).

- Pierwszeństwo będą mieli poznaniacy z listy oczekujących na lokal socjalny, co pozwoli nam skrócić kolejkę - tłumaczy zastępca Jacka Jaśkowiaka. Podwaliny pod program tworzone są w urzędzie miasta od września dzięki współpracy grupy roboczej złożonej z pracowników MOPR-u, PCŚ-u oraz organizacji pozarządowych. To te ostatnie zajmą się prowadzeniem lokali. Jak informuje T. Lewandowski, zostaną wybrane w konkursie, którego ogłoszenie nastąpić ma w marcu.

- W ten sposób uda się w pewnym stopniu zdeinstytucjonalizować pomoc społeczną, na czym nam zależy - podkreśla.

Wiadomo już, że poznaniacy, którzy wezmą udział w projekcie, będą otrzymywać umowy najmu na czas określony, najprawdopodobniej półroczne lub roczne.

- Będziemy się twardo trzymać reguł, by pomagać tylko tym, którzy naprawdę chcą tę pomoc otrzymywać. Jeśli te zostaną złamane, będziemy natychmiast rozwiązywać umowy - zapowiada wiceprezydent.

Terapeutyczny program tworzenia małych grup lokatorskich w lokalach treningowych ma być w kolejnych latach dofinansowany ze środków unijnych. - Rozmawiamy już o tym z urzędem marszałkowskim - zaznacza T. Lewandowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski