Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań. Nagrody dla prof. Jacka Łuczaka oraz wolontariuszy [ZDJĘCIA]

Robert Domżał
Twórca Hospicjum Palium, największego w Poznaniu ośrodka opiekującego się osobami nieuleczalnie chorymi odebrał tytuł Człowieka Roku 2012 i nagrodę Złotego Motyla. Stało się to w czasie koncertu w Auli UAM.

Jako pierwszy w czasie koncertu, pomyślanego jako podziękowanie dla darczyńców, mecenasów, ale także wolontariuszy działających w ramach Hospicjum Palium wystąpił Michał Zator, laureat programu "Mam talent", ale jednocześnie wolontariusz Hospicjum Palium.

- To wyjątkowa nagroda, dla wyjątkowego człowieka. Wyjątkowego, ponieważ całe życie profesora Jacka Łuczaka jest służeniem innym ludziom. Zaś nagroda jest wyjątkowa, ponieważ nadali ją poznaniacy i Wielkopolanie - mówił Marcin Fuszpaniak, wiceprezes wydawnictwa Polskapresse w Poznaniu, które plebiscyt zorganizowało.

Ale na tym się nie skończyło. Profesor otrzymał też nagrodę Złotego Motyla, która w tym roku została przyznana po raz pierwszy. Otrzymały ją osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju Hospicjum Palium czyli Włodzimierz Łęcki były wojewoda poznański, Przemysław Pacia obecny wicewojewoda wielkopolski oraz Maciej Janicki, który przez lata pełnił funkcję społecznego inspektora nadzoru na budowie hospicjum i Artur Balicki, dyrektor zarządzający drukarnia Abedik, która wielokrotnie drukowała materiały popularyzujące Hospicjum Palium. Nagrody wręczała Barbara Grochal, szefowa działu wolontariatu Hospicjum.

Dziękując profesor przypomniał, że w najbliższy poniedziałek obchodzić będziemy dzień chorego. To dobra okazja, by zastanowić się, jak pomóc osobom śmiertelnie chorym. Zwrócił też uwagę na symbolikę nagrody. Motyl to symbol ulotności, przemijalności. Dobrze się dzieje mówił, że w pomoc osobom chorym włączają się uczniowie szkół ze Swarzędza, Lubonia, Paczkowa oraz Poznania. To pozwala mieć nadzieję, że uda się nam zbudować społeczeństwo obywatelskie, wrażliwe na cierpienie innego człowieka.

A co robi młodzież w ramach wolontariatu?

- Wykonujemy motyle, które następnie sprzedajemy na różnych imprezach. W maju na przykład będziemy w Ogrodzie Botanicznym. Pozyskane pieniądze zasilają konto Hospicjum - wyjaśnia Marcin Beszterda z Gimnazjum nr 43 na poznańskim Dębcu. W Auli UAM poznańscy gimnazjaliści sprzedawali też walentynki.

- Odwiedzamy również w szpitalach chore dzieci. Kolędujemy, spędzamy z nimi czas grając i wykonując ozdoby choinkowe. Jesteśmy z nimi - mówią Marta Fitzel, Martyna Burchardt oraz Wojciech Sterna z Gimnazjum nr 11 w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski