Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Naramowicka i Lechicka tuż przed przebudową skrzyżowania - szykujcie się na zmianę organizacji ruchu i na korki

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznańskie Inwestycje Miejskie
Uwaga kierowcy i pasażerowie MPK: rozpoczynają się prace w rejonie skrzyżowania ul. Naramowickiej i Lechickiej, wymagające konkretnych zmian w organizacji ruchu. M.in. zamknięta będzie ul. Naramowicka, choć skrzyżowanie z Lechicką będzie przejezdne. Trwają przygotowania do tych zmian i już w czwartek tworzyły się tu korki. Od weekendu, ale bardziej od poniedziałku, trzeba się spodziewać większych zatorów w rejonie Naramowic i dojazdu w stronę mostu Lecha.

Po okresie budowania łączników i dostosowywania do nich skrzyżowania, nadszedł czas na wprowadzenie nowej organizacji. I choć formalnie nastąpi to od nocy z piątku, 29 maja, na sobotę, 30 maja, to już w tym rejonie tworzą się korki.

Władze miasta zapewniają, że budowa tramwaju na Naramowice jest dobrze zaplanowana i przygotowana, będzie więc sprawnie realizowana. Ocenią to kierowcy i to już w najbliższy poniedziałek i wtorek. Prace rozpoczną się bowiem od frezowania nawierzchni jezdni ul. Naramowickiej i przebudowy już istniejącego uzbrojenia terenu. Naramowicka zatem zostanie zamknięta w nocy z piątku, 29 maja, na sobotę, 30 maja, od ul. Słowiańskiej do zjazdu przy ul. Naramowickiej 31 (przed przystankiem autobusowym) oraz od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej (przy czym mieszkańcy zachowają możliwość dojazdu do posesji). Będzie można przejechać ul. Serbską oraz Włodarską i Ziarnistą, czyli przecinającymi ul. Naramowicką. Miasto ostrzega jednak, że choć dojazd do posesji będzie zachowany, to w zależności od potrzeb prac, może być wytyczany tymczasowo. Piesi dostaną jednocześnie dodatkowe przejścia przez jezdnię w rejonie ul. Bolka i os. Łokietka.

Czytaj też: MPK Poznań: Hybrydowy autobus Mercedesa kursuje na linii 191. Testy potrwają do czerwca. Zobacz zdjęcia

Na skrzyżowaniu Lechickiej i Naramowickiej zmieni się organizacja ruchu, który będzie prowadzony m.in. łącznicą przy stacji paliw Lotos (północno-zachodnia strona) drugą w ciągu ul. Lechickiej, w relacji wschód-zachód. Lechicka otrzymała szerszą jezdnię pomiędzy ul. Murawa a wjazdem na stację paliw, bo pojadą tu autobusy, które do tego będą mogły skręcić z ul. Lechickiej od strony mostu Lecha w lewo w ul. Murawa, jak i w lewo w ul. Naramowicką, jadąc dalej łącznikiem przy stacji paliw.

Jak można przejechać

W stronę Naramowic samochodem pojechać będzie można ul. Umultowską, Stoińskiego, Łużycką i dalej Naramowicką, a od strony mostu Lecha – po staremu Lechicką, skręcając w prawo tuż obok wyłączonego pasa Naramowickiej, wiodącego w stronę centrum – ten odcinek to kawałek jezdni przed skrzyżowaniem z Lechicką, patrząc od Naramowic. Z kolei z Naramowic do mostu Lecha dostaniemy się skręcając przed skrzyżowaniem łącznicą w prawo (ta łącznica prowadzi ruch tylko w stronę centrum, nie w stronę Naramowic!), do Lechickiej i wracając Lechicką w stronę skrzyżowania, dalej przez nie i dalej w stronę mostu. Wreszcie do centrum z Naramowic będzie można pojechać przez Łużycką, Stoińskiego, Umultowską, Połabską, al. Solidarności i dalej – albo ul Murawa i Słowiańską, albo przecinając Naramowicką do Wilczaka.

Autobusy linii 151, 167 i 911 zmienią trasy – pojadą Słowiańską i ul. Murawa od Wilczaka do Naramowic, dlatego nie będą zatrzymywać się przy zamkniętych czasowo przystankach Naramowicka, Włodarska i Naramowicka/Serbska na ulicy Naramowickiej. Zmiany czekają też linię 144, która otrzyma więcej autobusów i trasę zgraną z linią nr 146, która zostanie skierowana przez Kurpińskiego. W efekcie autobusy pojadą co dziesięć minut, lepiej zasilając pasażerami Poznański Szybki Tramwaj.

Autobusy mają łatwiej

Kto nie musi przemieszczać się samochodem przez ten rejon, doceni autobus komunikacji miejskiej. Dla nich specjalnie utworzono siatkę buspasów obejmujących Naramowice, Winogrady i Piątkowo, a także łączniki w rejonie samego skrzyżowania z Lechicką. Oprócz zatem takich dróg w rejonie Naramowickiej i Lechickiej, wyznaczono drogi dla autobusów na ul. Serbskiej, na ul. Stoińskiego, na ul. Wiechowicza, czy na ul. ks. Mieszka I (między ul. Słowiańską i ul. Pułaskiego w stronę centrum).
Jako że po buspasach warunkowo mogą pojechać także m.in. rowerzyści, miasto zachęca, by z samochodów przesiadać się do autobusów i na rowery. Z buspasów skorzystają też taksówki, motocykle, pojazdy służb miejskich i samochody elektryczne. A przy okazji rowerów – przebudowa skrzyżowania spowodowała przesunięcie stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego Wilczak i skorygowania strefy wypożyczeń Włodarska.

Bez ciężarówek w szczycie

Inna ważna zmiana dotyczyć będzie ul. Lechickiej: między ul. Serbską a rondem Obornickim, w godzinach szczytu nie powinny wjeżdżać tu samochody ciężarowe. Zakaz poruszania się pojazdów o masie powyżej 16 ton ma obowiązywać między godz. 7.00 a 9.00 i między 15.00 a 18.00.

Warto przypomnieć, że Poznań rozpocznie przebudowę skrzyżowania po wcześniejszych ważnych działaniach inwestycyjnych, skoordynowanych z nią - m.in. odbudowaniu północnej części mostu Lecha i wyznaczeniu siatki połączeń komunikacji miejskiej, w oparciu o buspasy.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski