Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nastolatkowie z Łazarskiej Eki Młodzieżowej Dla Klimatu ostrzegają mieszkańców przed smogiem [ZDJĘCIA]

Zenon Kubiak
Zenon Kubiak
Na wykonanych przez młodzież plakatach mieszkańcy mogą sprawdzić jakość powietrza danego dnia.
Na wykonanych przez młodzież plakatach mieszkańcy mogą sprawdzić jakość powietrza danego dnia. Łazarska Eka Młodzieżowa Dla Klimatu/Facebook
Grupa nastolatków z Łazarskiej Eki Młodzieżowej Dla Klimatu postanowiła sama włączyć się w walkę o lepsze powietrze w mieście. Codziennie sprawdzają stan zanieczyszczenia powietrza i w kilku punktach dzielnicy rozwiesza plakaty z informacjami dla mieszkańców.

W Poznaniu coraz więcej się mówi i robi dla polepszenia stanu powietrza, ale to wciąż za mało. Na dodatek wielu mieszkańców problem smogu, czy ogólnie troski o środowisko, ignoruje. Na szczęście coraz większą świadomość ekologiczną widać u dzieci i młodzieży. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 77 mieszczącej się na poznańskim Łazarzu założyła Łazarską Ekę Młodzieżową Dla Klimatu.

- Jesteśmy grupą nastolatków, którym los naszej planety leży na sercach. Czas obudzić się. Czas na nasz ruch w obronie natury, w obronie naszej planety, klimatu, zwierząt i roślin, w obronie naszej przyszłości - mówią o sobie jej członkowie.

Grupa jest inicjatywą oddolną, która narodziła się przy okazji niedawnej akcji sprzątania fragmentu parku Kasprowicza. Pojawił się pomysł, aby zrobić coś więcej dla środowiska najbliższej okolicy.

- Ponieważ w szkole jest czujnik mierzący stan powietrza i dzieciaki mają zajęcia na ten temat, wyszliśmy z założenia, żeby dotrzeć z informacjami do tych osób, które nie korzystają z aplikacji mierzących jakość powietrza, np. osób starszych - opowiada Monika Wińczyk, opiekunka grupy, do której należy m.in. jej córka.

W tym tygodniu nastolatkowie rozwiesili w kilku zaprzyjaźnionych punktach (piekarnia Dmowskiego/Stablewskiego, apteka przy ul. Kącik, sklepik z jajkami na rynku Łazarskim, sklep Jeżyk) własnoręcznie wykonane plakaty z informacjami o stanie powietrza.

- Ważne jest nie tylko samo przekazanie informacji, ale też pozytywne reakcje ludzi dorosłych, gdy dzieci pytają ich, czy mogą gdzieś powiesić plakat - wyjaśnia Monika Wińczyk. - Początkowo planowaliśmy, aby była to jednorazowa akcja, ale widzimy po zainteresowaniu, że warto ją przedłużyć - dodaje.

Zobacz zdjęcia:

Na wykonanych przez młodzież plakatach mieszkańcy mogą sprawdzić jakość powietrza danego dnia.

Poznań: Nastolatkowie z Łazarskiej Eki Młodzieżowej Dla Klim...

Eka włącza się też w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który w piątek, 15 marca odbędzie się w miastach na całym świecie. Zamiast pójść do szkoły, uczniowie wezmą udział w demonstracjach, których celem jest zwrócenie uwagi na problem degradacji środowiska. Łazarska Eka Młodzieżowa dla Klimatu zaprasza wszystkich do udziału w "Czystym spacerze dla Łazarza". W jego trakcie uczestnicy posprzątają wyznaczoną trasę: Szkoła Podstawowa nr 77 - ul. Dmowskiego 50 - ul. K. Potockiej - ul. Głogowska - ul. Jarochowskiego - Park Kasprowicza - Arena, ul. Stablewskiego, meta ul. Dmowskiego – SP nr 77.

Początek spaceru w piątek, 15 marca o godz. 8.

Zobacz też:

Przygotowany przez szwajcarską firmę IQAir oraz Greenpeace raport przedstawia zatrważający obraz jakości powietrza w Europie. Na liście najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich znalazły się aż 3 miasta polskie – gorzej wypadły tylko Macedonia oraz Bośnia i Hercegowina. Co więcej, w niechlubnym rankingu krajów świata z najgorszym powietrzem Polska zajęła 29. miejsce na 73 państwa.

Oto 15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Aż 3 l...

Uwaga! TVN: Czy wymiana pieców rozwiąże problem smogu? Zobacz wideo:

źródło: UWAGA! TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski