Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Naukowcy, studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego będą świętować! Powód? 100-lecie Akademickich Studiów Rolniczo-Leśnych

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
100 lat temu na Uniwersytecie Poznańskim powstał Wydział Rolniczo-Leśny, który później stał się samodzielną uczelnią wyższą
100 lat temu na Uniwersytecie Poznańskim powstał Wydział Rolniczo-Leśny, który później stał się samodzielną uczelnią wyższą Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na obchody 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych. Uroczystości rozpoczną się 13 czerwca i potrwają do 24 czerwca. W programie znalazło się między innymi uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego, koncert, otwarcie Domu Absolwenta, w którym wkrótce powstanie muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wydział Rolniczo-Leśny powstał sto lat temu, jako czwarty – po Filozoficznym, Prawnym i Lekarskim - na ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim. Pomysł utworzenia studium rolniczego podsunął Heliodor Święcicki, którego staraniem powstał Uniwersytet Poznański. Za twórcę studium rolniczego uznaje się prof. Bronisława Niklewskiego, który był kierownikiem Katedry Botaniki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Poznańskiego.

17 listopada 1951 r. z Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono Wyższą Szkołę Rolniczą (wydziały – Rolny ze Studium Ogrodniczym i Leśny). W 1972 uczelnia zmieniła nazwę na Akademię Rolniczą, która od 2008 roku funkcjonuje jako Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Sprawdź też:

Program uroczystości z okazji 100-lecia akademickich studiów rolniczo-leśnych

Czwartek, 13 czerwca, godzina 17 (kościół św. Jana Vianneya ul. Podlaska 10

Msza św. w intencji pracowników i studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odprawiana przez biskupa Edwarda Janiaka, który zanim wstąpił do seminarium duchownego, przez dwa lata studiował na Wydziale Technologii Drewna ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej (następnie Akademii Rolniczej) w Poznaniu. Mszę koncelebrować będą duchowni - absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Piątek, 14 czerwca (Biocentrum UPP ul. Dojazd 11)

Godz. 11 - Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas wydarzenia wygłoszony zostanie wykład prof. dr hab. Moniki Kozłowskiej „Pierwsi wśród równych - historia uczelni szlakiem jej mistrzów”.

Godz. 14 (ul. Wojska Polskiego 69) - otwarcie Domu Absolwenta, gdzie docelowo powstanie muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Sprawdź też:

Sobota, 15 czerwca, godzina 17 (Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52)
Koncert Jubileuszowy z okazji z 25-lecia działalności artystycznej Chóru Akademickiego CORO DA CAMERA Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W programie koncertu znajdą się utwory zarówno z kręgu muzyki dawnej, jak i współczesnej, w tym chóralne opracowania utworów muzyki rozrywkowej. Wstęp wolny.

Wtorek, 18 czerwca, godzina 12 (Biocentrum UPP ul. Dojazd 11)
Uroczystość jubileuszu 100-lecia Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii. Szczegółowy program na stronie: https://www.wrib100.up.poznan.pl/program

Poniedziałek, 24 czerwca, godzina 11 (Kolegium Rungego, ul. Wojska Polskiego 52)
Ceremonia wręczenia dyplomu doktora honoris causa prof. dr. Hab. Hunertowi Hasenaurowi Rektorowi Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu wybitnemu leśnikowi, znakomitemu naukowcowi o uznanym autorytecie światowym należącego do grona europejskich liderów badających wpływ zmian klimatycznych na drzewa i drzewostany, a także modelowania procesów i zjawisk zachodzących w środowisku leśnym pionierowi w zakresie wdrażania teorii modelowania wzrostu drzew. Wydarzenie odbywa się w ramach 100 rocznicy akademickich studiów leśnych w Poznaniu.

Zobacz też:

Znane są już wyniki 20. edycji rankingu szkół wyższych „Perspektyw”, który obejmuje 90 uczelni z całej Polski. Sprawdź, jak w tym zestawieniu uplasowały się poznańskie uczelnie.Zobacz ranking --->

Ranking Perspektyw 2019: Jak uplasowały się poznańskie uczel...

Sprawdź też:

Św. Piotr z mieczem staje w Poznaniu. Pracownicy i studenci Uniwersytetu Artystycznego tworzą unikalną rzeźbę - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski