Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nie będzie ośrodka leczenia hemofilii? Rozbija się o pieniądze

Tomasz Nyczka
Poznań prawdopodobnie będzie musiał się pożegnać z planami stworzenia wielkiego ośrodka leczenia hemofilii. Ten miał powstać na bazie oddziału chorób wewnętrznych i hematologii szpitala im. Józefa Strusia. I udzielać kompleksowej pomocy osobom chorym na skazy krwotoczne. W związku z przenosinami oddziału hematologii do szpitala MSW, z planów tych trzeba będzie zrezygnować.

Ośrodek referencyjny, w którym kompleksowo leczono by chorych na hemofilię miał być trzecią taką placówką w kraju - obok dwóch działających w Warszawie. I częścią Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię na lata 2012- 2018. Projekt mógł liczyć na dofinansowanie ze środków UE.

- Oddział w szpitalu Strusia mógł być początkiem tworzenia takiego ośrodka. Bo chory miał tam na miejscu możliwość pełnej diagnostyki, konsultacji z chirurgami, stomatologami, sale rehabilitacyjne dla osób po zabiegach operacyjnych - wyjaśnia Bernadetta Pieczyńska z poznańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Czym jeszcze różni się ośrodek referencyjny od zwykłego oddziału hematologii? Można tam uzyskać wszechstronną pomoc, materiały, skonsultować się z innymi chorymi oraz ich rodzinami. A także dostać listę poradni i szpitali, które zajmują się leczeniem osób chorych na skazy krwotoczne. Takie ośrodki prowadzą też badania kliniczne nad nowymi lekami i zapewniają pacjentom opiekę psychologa. Uczą rodziców chorych na hemofilię dzieci, jak zajmować się nimi od najmłodszych lat.

Tak mogło być w Poznaniu. Nie będzie - z powodu przenosin oddziału ze Szkolnej do szpitala MSW przy ul. Dojazd. Ostatni pacjenci mają opuścić sale przy Szkolnej jeszcze w grudniu. W nowym miejscu, jak mówią lekarze, trzeba będzie porzucić plany stworzenia ośrodka.

- To prawie niemożliwe, by ośrodek referencyjny w Poznaniu powstał. I nie chodzi o bazę lokalową, bo ta w szpitalu MSW jest dobra. Rzecz w niskiej wycenie procedur. Tam powstanie od podstaw zupełnie nowy oddział. Obawiamy się po prostu, że wyceniane będą tylko te procedury, które się szpitalowi opłacą. Leczenie hemofilii, niestety do nich nie należy - tłumaczy prof. Krystyna Zawilska, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i hematologii Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

I dodaje, że będzie jeszcze próbowała walczyć o ośrodek. W najbliższy czwartek, podczas spotkania z wiceministrem zdrowia.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski