Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja: "Musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom"

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Żłobki mogą być otwarte od 6 maja: Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapełnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom.
Żłobki mogą być otwarte od 6 maja: Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapełnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom. Lucyna Nenow/Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki 29 kwietnia zapowiedział, że żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. Władze Poznania jednak nie planują otwarcia tych placówek tak szybko. Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak uzależnia tę decyzję od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i ich opiekunom.

- To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem

- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zanim otworzymy żłobki i przedszkola, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach - twierdzi.

Przypominamy, że władze Poznania zawiesiły zajęcia w placówkach oświatowych jeszcze przed wprowadzeniem ogólnopolskiego stanu epidemii. Decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków w Poznaniu ogłosił 10 marca Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta.

Dyrektorzy żłobków jednak na bieżąco starają się przygotowywać swój personal i pomieszczenia do otwarcia. - Jeżeli chodzi o etap przygotowania powrotu żłobka do funkcjonowania, to już od jakiegoś czasu kupujemy specjalne środki ochrony, zastanawiamy się jak zorganizować pracę np. osób przygotowujących posiłki i opiekunów, by kontakt pracowników możliwie ograniczyć. Prace na tej płaszczyźnie są cały czas na bieżąco podejmowane - mówi Sylwia Rogacka, dyrektor Zespołu Żłobków Nr 1 w Poznaniu. - Kluczowe są dla nas warunki, które ma podać Ministerstwo Zdrowia. Pytanie, czy będzie z nich wynikać m.in. to ile dzieci na opiekuna ma przypadać, ile osób na daną powierzchnię, jakie to powinny być grupy, a także jakie powinniśmy przyjąć kryteria przy przyjmowaniu dzieci - tłumaczy dyrektor.

Jak mają funkcjonować żłobki po 6 maja?

29 kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieszczono materiał pt. "wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3". Natomiast na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja, jakie zasady należy spełnić w związku z otwarciem przedszkoli.

Realizacja zawartych w materiale zasad, wymusza na samorządach, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności:

  • przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi;
  • wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2;
  • ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.
- Jednak do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Rolą placówki jest to, że zapewniamy opiekę dzieciom. Jeżeli rodzice będą musieli wrócić do pracy, to naszym zadaniem będzie tą opiekę zapewnić. Musimy zrobić wszystko, by było to bezpieczne. W porozumieniu z prezydentem miasta będziemy ustalać jak i kiedy bezpiecznie ruszyć i zapewnić opiekę dzieciom - mówi Sylwia Rogacka.

Środki dezynfekcji dla żłobków zapewni wojewoda

30 kwietnia wojewoda organizował transport płynów dezynfekujących dla wielkopolskich przedszkoli i żłobków. W akcji dystrybucji płynów, koordynowanej przez służby wojewody wielkopolskiego, uczestniczą strażacy oraz wojsko. Z magazynów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przekazanych zostanie blisko 22 tysiące litrów płynów. - Wszystkim samorządom, niezależnie od podjętych decyzji w sprawie otwarcia placówek, zapewniamy środki dezynfekcyjne, które pozwolą na spełnienie wymogów sanitarnych w opiece nad dziećmi - tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Przekazane środki trafią jeszcze 30 kwietnia do wszystkich powiatowych komend straży pożarnej w Wielkopolsce. Stamtąd samorządy będą je dystrybuować do żłobków, przedszkoli oraz innych miejsc opieki nad dziećmi.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony do 24 maja?

Stanem na 30 kwietnia, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony tylko do 3 maja. Oprócz tego rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Czytaj więcej: Ministerstwo Rodziny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 maja
To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

Egzamin ósmoklasisty w 2020 roku odbędzie się 16-18 czerwca. Egzamin maturalny też przeniesiony na czerwiec. Matura 2020 odbędzie się bez części ustnej. Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Matura 2020 - Terminy: egzaminy szkolne odbędą się w czerwcu...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski