Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań nie wynajął gwiazdy na 20. rocznicę wyborów

Tomasz Cylka
Rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku to nie tylko okazja do spotkań polityków, którzy 20 lat temu tworzyli historię. To także wielkie koncerty, które będą sentymentalną podróżą do lat 80. Poznań i Wielkopolska staną z boku tych wydarzeń. Głównym punktem rocznicowego programu jest regionalne spotkanie Komitetów Obywatelskich Solidarność w Auli Novej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Poznań i Wielkopolska też zapraszają na koncerty, ale o zupełnie innym charakterze. Na Dziedzińcu Różanym zagra Grzegorz Tomczak z zespołem (godz. 19), a w ramach niezależnych obchodów w parku Wilsona wystąpi Jarosław Królikowski, który zagra popularne w latach 80. polskie piosenki (godz. 18.10).

- Uznaliśmy, że Poznań i Wielkopolska nie mają legitymacji do hucznych obchodów, jak na przykład w Gdańsku - tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - W obecnym czasie nie uważamy za stosowne angażowanie wielkich środków finansowych w plenerowe koncerty z udziałem gwiazd. Nasze uroczystości będą skromne, ale godne.

- To jest dobry czas na spokojną refleksję o tym, co wydarzyło się dwadzieścia lat temu - podkreśla Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania.

Dzisiejsze obchody 20. rocznicy wyborów do Sejmu kontraktowego rozpoczną się o godzinie 10.30 w kościele Ojców Dominikanów, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Czerwca '56 (plac Mickiewicza, godz. 11.45). W południe zaplanowano spotkanie członków Komitetów Obywatelskich Solidarność z całej Wielkopolski (Aula Nova Akademii Muzycznej, godz. 12).

- Zaprosiliśmy na nie ponad siedemset osób z całego województwa - mówi Maciej Musiał, 20 lat temu szef sztabu wyborczego KO Solidarność w Poznaniu.

Z kolei o godzinie 15 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu (ul. Głogowska 26) odbędzie się panel dyskusyjny o wydarzeniach sprzed 20 lat. Swój udział zapowiedzieli między innymi: Czesław Janicki (były wicepremier i minister rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, wszedł do Sejmu kontraktowego z listy ówczesnego ZSL przy poparciu Solidarności), Maciej Musiał (były wojewoda wielkopolski), profesor Waldemar Łazuga - historyk, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta Poznania, a także Bogdan Klepas (były przewodniczący NSZZ Solidarność - Region Wielkopolska).

Z inicjatywy poznańskiego posła Dariusza Lipińskiego wydarzeniami sprzed 20 lat zajmie się także Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które pod koniec miesiąca przyjmie deklarację upamiętniającą wybory z 4 czerwca 1989 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski