Honorowym patronatem konferencję objęli: wojewoda wielkopolski, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu, Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Wśród patronów medialnych jest "Głos Wielkopolski".
Jej uczestnicy dyskutować będą na temat zagadnień związanych ze społecznością żydowską zamieszkałą w Wielkopolsce ze szczególnym naciskiem na okres międzywojnia, wojny i okupacji oraz lat powojennych. Chodzi również o kwestie właściwego upamiętnienia ich obecności bądź zapobieżeniu dotychczasowej niepamięci.
Sprawdź też:
Jak powiedział Szymon Pietrzykowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, konferencja inauguruje regionalny projekt badawczy pod takim samym tytułem i ma na celu zebranie w jednym miejscu osób, które zajmują się problematyką żydowską.
Chodzi o to, aby spotkać się i poznać zdanie osób, które są historykami i regionalistami w środowisku, w którym przebywają i nie tylko odkrywają fakty, ale są tak zwanymi "aktywistami pamięci” i dbają o to, aby wiedza na ten temat dotarła do jak najszerszego kręgu osób. Chodzi nie tylko o Poznań, ale i o inne wielkopolskie miejscowości duże i mniejsze jak Kalisz, Zbąszyń, Leszno, Kępno czy Konin.
ZOBACZ TEŻ:
50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...
Sprawdź też:

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?