MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nie żyje ksiądz profesor Jan Kanty Pytel, kapłan i uczony

Marek Zaradniak
Ksiądz Jan kanty Pytel był cenionym duchownym i uczonym.
Ksiądz Jan kanty Pytel był cenionym duchownym i uczonym. Janusz Romaniszyn
W miniony czwartek w wieku 91 lat i w 65 roku kapłaństwa zmarł ksiądz prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, naukowiec i duchowny, teolog specjalizujący się w naukach biblijnych, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1981/1987 był dziekanem, a wcześniej prodziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu (dziś Wydział Teologiczny UAM).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w w Poznaniu i w Budzyniu w poniedziałek i we wtorek. W poniedziałek od godziny 17.30 w kościele Świętego Jana Kantego (gdzie ksiądz Jan Kanty Pytel był rezydentem) odbędzie się czuwanie modlitewne, a o godzinie 18.30 odprawiona zostanie msza święta. We wtorek o godzinie 11 w kościele parafialnym w Budzyniu odprawiona zostanie msza święta, po której odbędzie się pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Ksiądz profesor Jan Kanty Pytel urodził się 4 września 1928 roku w Budzyniu. Tam ukończył szkołę podstawową. W roku 1948 zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie Wielkopolskim. W latach 1948/50 studiował filozofię na Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a w latach 1950/54 teologię na Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1954 roku w poznańskiej farze.

Czytaj także: Juliusz Paetz nie żyje. Arcybiskup miał 84 lata. Zmarł 15 listopada 2019

W latach 1954/56 ksiądz Jan Kanty Pytel byl wikariuszem w Wolsztynie, a w latach 1960/67 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Natomiast w latach 1967/69 był wicerektorem do spraw wychowawczych tamże. Przez wiele lat wygłaszał także wykłady na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Był promotorem 18 prac doktorskich i 237 prac magisterskich.

W latach 1971/72 ksiądz Jan Kanty Pytel był kierownikiem Działu Wydawnictw Księgarni Św. Wojciecha. W latach 1975-1990 był archidiecezjalnym duszpasterzem inteligencji, a w latach 1985/95 członkiem zwyczajnym Rady Naukowej Episkopatu Polski. W latach 1989/96 ksiądz Jan kanty Pytel pełnił funkcję asystenta kościelnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Poznaniu. W latach 2002-2012 ksiądz Jan Kanty Pytel był prezesem Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera. W roku 2008 ukazał się jego przekład Apokalipsy św. Jana.

Ksiądz Jan Kanty Pytel był członkiem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Spośród wielu jego książek za jedną najważniejszych uważana jest opublikowana w roku 2016 przez wydawnictwo Pallotinum „Świat cały rozgorzał i w ogniach stoi”. W tłumaczeniach ukazała się ona w USA, w Japonii i w Korei. W grudniu ubiegłego roku z okazji 90. urodzin księdza profesora ukazała się opublikowana również przez Pallotinum jego książka „Chodzę z tobą Chryste. Medytacje dla wszystkich na każdy dzień roku”.
Odeszła niezwykła osobowość, człowiek prawy i skromny, a jednocześnie pełen życiowej mądrości, ciepła i otwartości.

Abp Juliusz Paetz został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego na poznańskiej Starołęce. Tam spoczywa również jego brat.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Pogrzeb abp. Juliusza Paetza na Starołęce w Poznaniu. W kate...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski