Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Niepełnosprawni domagali się transmisji z paraolimpiady w telewizji [ZDJĘCIA]

JAS
Podpisy zbierano m.in. pod Centrum Kultury Zamek
Podpisy zbierano m.in. pod Centrum Kultury Zamek Grzegorz Dembiński
Na co dzień jest im o wiele ciężej niż pełnosprawnym. Każdy krawężnik, strome schody, każda nierówność w chodniku to dla nich wyzwanie. Ale nie przeciwko temu niepełnosprawni manifestowali w niedzielę na ulicach Poznania.

- Nie rozumiemy, dlaczego Telewizja Polska nie zdecydowała się na emisję londyńskiej paraolimpiady. Prawa do transmisji wykupiło około 100 krajów a przecież niewiele więcej państw wystawiło na niej swoje reprezentacje - dziwi się jeden z współorganizatorów manifestacji, Filip Rodzik. Na co dzień - strzelec, uczestnik paraolimpiady w Pekinie.

- Dlaczego paraolimpiadę obejrzymy tylko w sieci? - pytają manifestanci

Niepełnosprawni zbierali w niedzielne popołudnie podpisy na ulicach Poznania. Cel - petycja do TVP i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o umieszczenie transmisji zmagań niepełnosprawnych sportowców w ramówce telewizji publicznej.

- Nie chodzi o samą paraolimpiadę, ale przecież jest także wiele bardzo popularnych w Polsce sportów, które uprawiają niepełnosprawni. I to z dużymi sukcesami! - dodaje drugi z organizatorów spotkania, Sebastian Cielecki. On też uprawia strzelectwo, jest zawodnikiem Startu Zielona Góra.

Na zakończonej kilka dni temu paraolimpiadzie w Londynie nasi sportowcy zdobyli aż 36 medali, co dało im 9 miejsce w klasyfikacji medalowej. Sukcesy paraolimpijczyków wywołały szereg dyskusji wśród polskich internautów. Ci zastanawiali się, dlaczego aby obejrzeć sukcesy rodaków, trzeba przekopywać się przez Internet w poszukiwaniu pojedynczych filmików z paraolimpiady?

- O tym mówiło się jeszcze podczas igrzysk w Pekinie. Ale teraz, gdy nasi koledzy i koleżanki osiągnęli tak duże sukcesy w Londynie, temat powrócił z zwielokrotnioną siłą. Wiem, że powstało już kilka stron internetowych z apelami o transmisje zawodów niepełnosprawnych sportowców - opowiada Cielecki.

Obaj panowie działają przy ogólnopolskim portalu sportu osób niepełnosprawnych sport-on.info. Założyli też facebookowy profil IPwTVP i zachęcają za jego pomocą innych, by przyłączyli się do petycji. W Poznaniu przechodnie chętnie zatrzymywali się, by składać swoje podpisy na listach.

- Byliśmy już w Zielonej Górze i Wrocławiu, gdzie udało nam się zebrać setki podpisów. Naszą akcję poparła także Dorota Zawadzka, czyli popularna Superniania - dodaje Rodzik.

- Mój mąż jest niepełnosprawny i razem chcielibyśmy obejrzeć nie tylko igrzyska paraolimpijskie, ale i zawody, na których nasi sportowcy się do nich przygotowują - mówi poznanianka Róża, która złożyła w niedzielę podpis na petycji.
Organizatorzy petycji nie odnosili się podczas manifestacji do słów Janusza Korwina - Mikkego, który na swoim blogu napisał, że paraolimpiada ma niewiele wspólnego z sportem.

- Naprawdę nie ma sensu komentować czegoś takiego - ucina Sebastian Cielecki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski