Poznań: Nietypowy pogrzeb w Farze. Pochowano 120 osób

  Poznań: Nietypowy pogrzeb w Farze. Pochowano 120 osób

  BLD

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W piątek, 9 listopada, w poznańskiej Farze odbyła się nietypowa uroczystość pogrzebowa. W krypcie kościoła pochowano szczątki 120 osób, które znaleźli
  1/12
  przejdź do galerii

  W piątek, 9 listopada, w poznańskiej Farze odbyła się nietypowa uroczystość pogrzebowa. W krypcie kościoła pochowano szczątki 120 osób, które znaleźli archeolodzy prowadzący badania na placu Kolegiackim. ©Łukasz Gdak

  W piątek, 9 listopada, w poznańskiej Farze odbyła się nietypowa uroczystość pogrzebowa. W krypcie kościoła pochowano szczątki 120 osób, które znaleźli archeolodzy prowadzący badania na placu Kolegiackim.
  Szczątki zasłużonych poznaniaków pochowanych w dawnej Kolegiacie pw. św. Marii Magdaleny i na cmentarzu przy kościele wydobyte zostały w trakcie badań archeologicznych na placu Kolegiackim. Prowadzą je naukowcy z Instytutu Archeologii UAM pod kierunkiem prof. Marcina Ignaczaka.

  Poznań: Wkrótce pogrzeb 130 osób. Tysiące nadal czekają na pochówek [ZDJĘCIA]

  Naukowcy szacują, że na terenie objętym badaniami znajduje się ok. 4 tysięcy pochówków (do tej pory ekshumowano ok. tysiąca ciał). Najstarsze z nich są datowane na XIII w., najmłodsze - na koniec XVIII wieku. Podczas uroczystej mszy świętej pochowano jednak 120 osób, bowiem szczątki kolejnych w tej chwili są badane przez antropologów. Zostały one złożone w jednej z krypt kościoła farnego, która w ostatnim czasie została wyremontowana dzięki staraniom Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz proboszcza Fary.

  Podczas nabożeństwa można było usłyszeć Requiem J. Paszkiewicza. Choć do tej pory nie udało się ustalić, kim dokładnie był twórca, wszystko wskazuje na to, że był kompozytorem poznańskim, funkcjonującym w zespole działającym przy kolegiacie. Jego muzyka wybrzmiewała w murach tej świątyni podczas pochówków wybitnych poznaniaków. W piątek requiem zabrzmiało po raz pierwszy od około 200 lat.

  POLECAMY:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo