18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Noc Muzeów. Pierwsze zwiedzanie Śluzy Tumskiej! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Podczas Nocy Muzeów w Poznaniu po raz pierwszy można było zwiedzić śluzę tumską
Podczas Nocy Muzeów w Poznaniu po raz pierwszy można było zwiedzić śluzę tumską Waldemar Wylegalski
Tłumy spacerują po Centrum Poznania. W muzeach zrobiło się ciasno, a ludzie cały czas napływają. Trwa Noc Muzeów. Sporo poznaniaków wybrało się także na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Tym bardziej, że w tym roku można zajrzeć nie tylko do Muzeum Archidiecezjalnego, ale także do Rezerwatu Archeologicznego i po raz pierwszy do Śluzy Tumskiej.

- Mam 87 lat i to jeden z niewielu okazji, kiedy decyduję się na tak długi spacer - mówi Katarzyna Ryk. - Wybrałam się z córkami i wnukami na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Jak dobrze, że jest taka Noc Muzeów, bo dzięki temu jest pretekst do zwiedzania, a dla muzealników do zrobienia czegoś nietypowego, niesztampowego i zobaczenia jak to fajnie, kiedy ich placówki pękają w szwach.

W sobotni wieczór po raz pierwszy poznaniacy mieli też okazję zajrzeć do odrestaurowanej Śluzy Tumskiej i wraz z przewodnikiem, Przemysławem Maćkowiakiem z Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.

-Obiekt jest unikalny i wyjątkowy i świetnie, że wreszcie się z nim coś dzieje - mówi Przemysław Maćkowiak - można tam obejrzeć wiele autentycznych zachowanych elementów, jak brama do Śluzy, stolarka okienna, sygnowane cegły, które informują o dacie i miejscu ich wypalenia, czy koński żłób i uchwyty na uzdę.

Śluza składała się z dwóch przyczółków usytuowanych na przeciwnych brzegach Cybiny połączonych murowanym mostem. W jego filarach znajdowały się prowadnice i pionowe zastawki, które po opuszczeniu tamowały przepływ rzeki. Takie rozwiązanie umożliwiało zalanie przedpola twierdzy i obronę w przypadku ataku nieprzyjaciela.

Pełniła też funkcje komunikacyjne umożliwiając cywilom przejście na drugi brzeg Cybiny suchą nogą. Tym samym przejęła rolę sąsiadującego z nią mostu cybińskiego, który nie zawsze był w zadowalającym stanie technicznym. Została rozebrana ze względu na fakt, że zwiększała niebezpieczeństwo powodziowe - szczególnie podczas roztopów wiosennych. Do dzisiaj zachowała się lewobrzeżna brama.

Wspaniale odrestaurowana niebawem stanie się Bramą Ostrowa Tumskiego. Droga zwiedzania prowadzić bowiem będzie z Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego przez kładkę nad Cybiną do Śluzy Tumskiej i potem dalej na wyspę.

-Śluza będzie służyła jako takie centrum odpraw turystów - mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. - Będą przechodzili niemal jak na lotnisku przez interaktywne terminale, które przygotują zwiedzających do wyjścia w "teren“.

W tych terminalach znajdą się komunikatywne hasła, mapy z informacjami o atrakcjach najbliższej okolicy, fotografie. To tutaj będzie można wypożyczyć audioprzewodniki po katedrze i Ostrowie Tumskim przygotowane dla dorosłych i dla rodzin z dziećmi.

- Chcemy, żeby w przyszłości znalazła się tutaj także medioteka - dodaje Bartosz Małolepszy. To ma być ośrodek dokumentacyjny gromadzący fotografie, materiały prasowe, filmowe, radiowe i relacje świadków historii które promować będą Ostrów Tumski.

To są plany najprawdopodobniej na przyszły rok, bowiem budowa ICHOT-u m się zakończyć do końca 2013 roku, a w 2014 trasa będzie już w pełni gotowa.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski