Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowa baza dla śmigłowców ratownictwa medycznego na Ławicy

Marta Żbikowska
Śmigłowce mogą latać z nowej bazy na Ławicy tylko w ciągu dnia. Na nocne loty ciągle nie ma zgody ministerstwa zdrowia
Śmigłowce mogą latać z nowej bazy na Ławicy tylko w ciągu dnia. Na nocne loty ciągle nie ma zgody ministerstwa zdrowia Fot. Arkadiusz Dembiński/Archiwum
To nowoczesna baza, z komfortowym zapleczem, spełniająca światowe standardy - mówił w środę Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia, podczas uroczystego otwarcia bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Poznaniu. Inwestycja na poznańskiej Ławicy kosztowała 6 milionów złotych. Jednak śmigłowce mogą z niej latać tylko w ciągu dnia. Na nocne loty ciągle nie ma zgody ministerstwa zdrowia.

Ostatni dyżur w starej bazie odbył się 17 grudnia. Następnego dnia załoga przeniosła się do nowo wybudowanego budynku po drugiej stronie pasa startowego.

- Nie da się porównać poprzednich warunków do tego, co mamy teraz - mówi Rafał Okupniak, ratownik medyczny z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. - To 40 lat różnicy w wykonaniu, jakości, wygodzie.

Powierzchnia nowej bazy to 700 metrów kwadratowych. Znajduje się tu hangar, pomieszczenia socjalne dla załogi, część hotelowa dla członków zespołów spoza Poznania. W bazie znajduje się także stacja paliwa lotniczego ze stanowiskiem tankowania. Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektronicznej platformie.

Dyżury w bazie HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Poznaniu rozpoczynają się o świcie, a kończą wraz z zapadnięciem zmierzchu. Na nocne loty ciągle nie ma zgody ministerstwa zdrowia. I w najbliższym czasie raczej nie będzie.

- Do nocnych lotów trzeba być odpowiednio przygotowanym, przede wszystkim potrzeba odpowiednio wyszkolonych pilotów - tłumaczy Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia.

Poznańscy ratownicy z LPR twierdzą, że do nocnych lotów są przygotowani, posiadają odpowiedni sprzęt i kwalifikacje, a odmowa ministerstwa dotyczy spraw finansowych.

Śmigłowiec z Ławicy startował w tym roku 18 razy. Ostatnio dzisiaj. Jest wzywany zazwyczaj do rannych w wypadkach, zawałów serca i innych stanów zagrożenia życia. Dorosłych pacjentów przewozi do dwóch poznańskich szpitali, które dysponują lądowiskiem (Szpital Miejski przy Szwajcarskiej i Szpital Wojewódzki przy ul. Juraszów) lub do szpitala w Puszczykowie. W przypadku dzieci, śmigłowiec ląduje na Ławicy i stamtąd mali pacjenci przewożeni są do szpitala karetką. Żaden szpital dziecięcy w Poznaniu nie dysponuje bowiem lądowiskiem.

W ramach projektu unijnego LPR ma zamiar wybudować, wyremontować lub wyposażyć 10 baz HEMS. Pierwszy etap zakładał wybudowanie jednej nowej bazy w Poznaniu i wyremontowanie lub wyposażenie obiektów w Białymstoku, Łodzi, Sanoku, Suwałkach i Zielonej Górze. W ramach drugiego etapu wybudowane zostaną cztery bazy: w Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Wrocławiu. W Polsce znajduje się 17 baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, po jednej w każdym województwie. Każda baza dysponuje jednym śmigłowcem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski