Hejt, jakiego wielu internautów doświadcza za pośrednictwem nowych mediów, jest według miasta „najpowszechniejszą torturą XXI wieku”.
- To właściwie rodzaj inscenizacji. Na ekranach monitorów pojawiają się treści, które są zaczerpnięte z sieci internetowej bez modyfikacji. Wpisują się one w hejt, a ukazanie ich ma szokować. To jest zamysł - zaznacza z-ca prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek-Koperska.
Wchodzący na wystawę otrzymują słuchawki z nagraniem. Damski głos odczytuje obraźliwe komentarze zamieszczone w internecie. Szokujące uwagi dotyczą wyglądu, wieku, wyznania, koloru skóry i wielu innych aspektów, często nawet niezależnych od ich odbiorcy. Wchodząc w głąb sali można zobaczyć ekrany ukazujące podobnego typu treści. Na gości czeka również krótki film, mówiący o mowie nienawiści.
Sprawdź też: Poznań: Tu odbędzie się strajk nauczycieli [LISTA]
- Wystawa może przyczynić się do zrozumienia, że po drugiej stronie komputera też jest człowiek, który czyta te treści i mogą go one zaboleć - stwierdził Yousseff Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej i dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. Chadid, jak twierdzi, sam pada ofiarą mowy nienawiści. - Ludzie obrażają mnie przez internet, grożą mi i rzucają fałszywe oskarżenia.
Wystawa "Nowe narzędzia tortur" nie tylko uwrażliwia na hejt, ale także edukuje, jak sobie radzić w takich sytuacjach. Jest ona czynna w piątek od godziny 14.00 do 21.00, a w weekend od 12.00 do 21.00.
Zobacz też:
Poznań: Towarowa 39 - Wdrapaliśmy się na najwyższy budynek m...
POLECAMY:
Nie hejtuj - rock’n’rolluj. Jurek Owsiak przeciwko mowie nienawiści:
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?