Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy dworzec PKP w modernistycznym stylu?

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Architekci odpowiedzialni za bryłę nowego dworca PKP przedstawili trzy wstępne propozycje dotyczące jego wyglądu. Konserwatorom zabytków najbardziej spodobała się ta nawiązująca do obecnego, modernistycznego wyglądu starego dworca.
Architekci odpowiedzialni za bryłę nowego dworca PKP przedstawili trzy wstępne propozycje dotyczące jego wyglądu. Konserwatorom zabytków najbardziej spodobała się ta nawiązująca do obecnego, modernistycznego wyglądu starego dworca. Łukasz Gdak
Architekci odpowiedzialni za bryłę nowego dworca PKP przedstawili trzy wstępne propozycje dotyczące jego wyglądu. Konserwatorom zabytków najbardziej spodobała się ta nawiązująca do obecnego, modernistycznego wyglądu starego dworca.

W czwartek w urzędzie wojewódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli PKP S.A., architektów odpowiedzialnych za bryłę nowego dworca, wojewódzkiego oraz miejskiego konserwatora zabytków, a także prezesa poznańskiego SARP-u.

- Architekci zaprezentowali wstępne rozwiązania dotyczące nowego budynku dworca, przede wszystkim w kontekście fasady budynku. Wstępnych propozycji było kilka - informuje Tomasz Stube, kierownik oddziału mediów i komunikacji społecznej w urzędzie wojewódzkim.

Jak się dowiedzieliśmy, architekci mieli trzy propozycje dotyczące wyglądu dworca PKP. - Jedna z nich nawiązywała do wyglądu XIX-wiecznego, druga do obecnego, czyli modernistycznego, a trzecia do nowoczesnego. Konserwatorom zabytków i architektom najbardziej spodobała się opcja modernistyczna - tłumaczy Adam Pawlik, ekspert wojewody ds. budowy nowego dworca.

Czytaj: Poznań: Nowy dworzec PKP Poznań Główny ma powstać do maja 2022 roku

Podczas spotkania, jak zaznacza A. Pawlik, ustalano wytyczne, przede wszystkim konserwatorskie i warunki brzegowe do projektu. - Najważniejszym zadaniem jest jednak pokazanie dworca jako części całego węzła, jakim jest Poznań Główny.

Prace nad rozwiązaniem, które zostanie poddane konsultacjom z ekspertami, a następnie stroną społeczną mają zakończyć się w czerwcu. - Zależy nam na tym, by propozycja nie budziła kontrowersji wśród mieszkańców i podróżnych - zaznacza A. Pawlik.

Według wojewody Zbigniewa Hoffmanna dworzec ma zostać przebudowany ze środków publicznych, a co za tym idzie – priorytetowym jest interes publiczny i dominacja funkcji dworcowej.

Przypomnijmy, że to kolejne spotkanie w sprawie dworca PKP. Pierwsze w formie "okrągłego stołu" zorganizował wojewoda w kwietniu. Zasiedli przy nim Zbigniew Hoffmann, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przedstawiciele spółek PKP S.A., PKP PLK i Przewozów Regionalnych. Podczas obrad zdecydowano, że powstanie "mapa drogowa" dworca, która określi najbliższe działania związane z tym terenem.

Jak poinformowało PKP, termin realizacji dokumentacji projektowej wynosi 36 tygodni od daty zawarcia umowy, czyli od 18 stycznia 2019 r. Spółka podpisała umowę z firmą Pas Projekt na opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych wszystkich branż dla realizacji zadania na kwotę 1,2 mln zł.

Generalny wykonawca ma zostać wyłoniony do marca 2020 roku, a realizacja robót docelowo zakończy się do maja 2022 roku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski