W czwartek w urzędzie wojewódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli PKP S.A., architektów odpowiedzialnych za bryłę nowego dworca, wojewódzkiego oraz miejskiego konserwatora zabytków, a także prezesa poznańskiego SARP-u.
- Architekci zaprezentowali wstępne rozwiązania dotyczące nowego budynku dworca, przede wszystkim w kontekście fasady budynku. Wstępnych propozycji było kilka - informuje Tomasz Stube, kierownik oddziału mediów i komunikacji społecznej w urzędzie wojewódzkim.
Jak się dowiedzieliśmy, architekci mieli trzy propozycje dotyczące wyglądu dworca PKP. - Jedna z nich nawiązywała do wyglądu XIX-wiecznego, druga do obecnego, czyli modernistycznego, a trzecia do nowoczesnego. Konserwatorom zabytków i architektom najbardziej spodobała się opcja modernistyczna - tłumaczy Adam Pawlik, ekspert wojewody ds. budowy nowego dworca.
Czytaj: Poznań: Nowy dworzec PKP Poznań Główny ma powstać do maja 2022 roku
Podczas spotkania, jak zaznacza A. Pawlik, ustalano wytyczne, przede wszystkim konserwatorskie i warunki brzegowe do projektu. - Najważniejszym zadaniem jest jednak pokazanie dworca jako części całego węzła, jakim jest Poznań Główny.
Prace nad rozwiązaniem, które zostanie poddane konsultacjom z ekspertami, a następnie stroną społeczną mają zakończyć się w czerwcu. - Zależy nam na tym, by propozycja nie budziła kontrowersji wśród mieszkańców i podróżnych - zaznacza A. Pawlik.
Według wojewody Zbigniewa Hoffmanna dworzec ma zostać przebudowany ze środków publicznych, a co za tym idzie – priorytetowym jest interes publiczny i dominacja funkcji dworcowej.
Przypomnijmy, że to kolejne spotkanie w sprawie dworca PKP. Pierwsze w formie "okrągłego stołu" zorganizował wojewoda w kwietniu. Zasiedli przy nim Zbigniew Hoffmann, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przedstawiciele spółek PKP S.A., PKP PLK i Przewozów Regionalnych. Podczas obrad zdecydowano, że powstanie "mapa drogowa" dworca, która określi najbliższe działania związane z tym terenem.
Jak poinformowało PKP, termin realizacji dokumentacji projektowej wynosi 36 tygodni od daty zawarcia umowy, czyli od 18 stycznia 2019 r. Spółka podpisała umowę z firmą Pas Projekt na opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych wszystkich branż dla realizacji zadania na kwotę 1,2 mln zł.
Generalny wykonawca ma zostać wyłoniony do marca 2020 roku, a realizacja robót docelowo zakończy się do maja 2022 roku.
Sprawdź też:
- To miejsce w Poznaniu przez lata było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Bitwa o Poznań: Zdjęcia i wspomnienia z tamtych dni
- Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego możesz nie poznać!
- Jak Poznań zmienił się w ciągu ostatnich lat? Zobacz zdjęcia i porównaj
- Samochody na ulicach Poznania w 1998 r. Czym jeździliśmy? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Co najmniej 11 wspinaczy nie żyje po erupcji wulkanu. Ratownicy szukają kolejnych
- Atak rakietowy na statki handlowe. Trzy z nich, w tym brytyjskie, zostały trafione
- Niszczycielskie powodzie w Tanzanii. Zginęło kilkadziesiąt osób
- Miss Universe nie wraca do kraju. Władze Nikaragui oskarżyły ją o zdradę stanu