Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy dział terapii biologicznej w szpitalu Degi. Chorzy na reumatyzm będą leczeni w lepszych warunkach

Marta Żbikowska
Otwarcie Działu Terapii Biologicznej i Ośrodka Badań Klinicznych w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi.
Otwarcie Działu Terapii Biologicznej i Ośrodka Badań Klinicznych w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym UMP im. W. Degi. Łukasz Gdak
Dział terapii biologicznej to część Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji UMP mieszczącej się w szpitalu im. Wiktora Degi w Poznaniu. W nowoczesnych warunkach będą tu leczeni chorzy na choroby reumatyczne zakwalifikowani do programów lekowych, w których wykorzystuje się leki biologiczne.

Powstanie tu także Ośrodek Badań Klinicznych, w którym przeprowadzane będą badania nad nowymi cząsteczkami wykorzystywanymi w leczeniu chorób reumatycznych.

- Otwarcie tego działu to spełnienie marzeń wielu osób - powiedział Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UMP.

Do tej pory, aby podać pacjentom leki biologiczne, chorzy byli przyjmowani na oddział. Obecnie w wyremontowanych pomieszczeniach ustawiono dwa fotele do podawania leków biologicznych za pomocą wlewów, utworzono także nowy gabinet zabiegowy, gdzie będzie można podawać leki podskórnie.

Szacuje się, że na choroby reumatyczne cierpi 1,5 proc. społeczeństwa. - W społeczeństwie panuje mylne przekonanie, że choroby te dotyczą ludzi starszych - mówi profesor Włodzimierz Samborski, szef Kliniki Reumatologii UMP. - To schorzenia o podłożu genetycznym, część z nich zaczyna się w dzieciństwie.

Profesor zaznacza, że są to choroby nieuleczalne, które często przysparzają chorym niewyobrażalnego cierpienia.

W Poznaniu powstaje najnowocześniejszy w Polsce ośrodek leczenia mukowiscydozy

Na leczenie biologiczne w Polsce mogą liczyć tylko najbardziej cierpiący chorzy. - W Europie z tego typu leczenia korzysta 20 proc. chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, w Polsce tylko jeden procent - mówi prof. Marek Brzosko, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

- Leki biologiczne są drogie i to pieniądze stanowią główne ograniczenie w ich dostępności - dodaje.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Nowy dział terapii biologicznej w szpitalu Degi. Chorzy na reumatyzm będą leczeni w lepszych warunkach - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski