Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy sprzęt w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego. Pozwoli na szybszą diagnostykę nowotworów głowy i szyi

NM
Pacjenci z nowotworami głowy i szyi mogą liczyć na lepszą diagnostykę i leczenie, dzięki modernizacji pracowni medycyny nuklearnej i nowemu sprzętowi w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu.
Pacjenci z nowotworami głowy i szyi mogą liczyć na lepszą diagnostykę i leczenie, dzięki modernizacji pracowni medycyny nuklearnej i nowemu sprzętowi w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
Pacjenci z nowotworami głowy i szyi mogą liczyć na lepszą diagnostykę i leczenie, dzięki modernizacji pracowni medycyny nuklearnej i nowemu sprzętowi w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM w Poznaniu.

Gammakamera to nowy aparat, który pojawił się w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego. Jest on niezbędny m. in. do diagnozowania chorych ze zróżnicowanym rakiem tarczycy, zarówno przed, jak i po leczeniu radiojodem. Oddział Kliniczny Endokrynologii jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym już ponad 60 lat temu wprowadzono leczenie izotopami promieniotwórczymi.

Co więcej, gammakamera wykorzystywana jest również do planowania zabiegów limfadektomii w przypadku przerzutów do węzłów chłonnych.

Czytaj też: Bezpłatne badania w Wielkopolsce w ramach VII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Ponadto, dzięki nowemu sprzętowi, można również dokonać oceny chorych z innymi nowotworami głowy i szyi.

- Dzięki temu nasza diagnostyka będzie szybsza, skuteczniejsza i bardziej dokładna - podkreśla prof. Marek Ruchała, ordynator Oddziału Klinicznego Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych.

Koszt modernizacji Pracowni Medycyny Nuklearnej wraz z zakupem gammakamery wyniósł blisko 2,5 mln zł, które pozyskano ze środków unijnych.

Sprawdź też: Poznań: Hospicjum Palium, czyli miejsce, w którym nie liczy się czas...

Jednak, jak mówią przedstawiciele szpitala, obiekt, mimo wykwalifikowanej kadry, ma pewne braki. - Warunki są trudne. Aby postawić nowy aparat musieliśmy ustawić go po skosie, bo inaczej by się nie zmieścił - przyznaje dyrektor szpitala Krystyna Mackiewicz.

Z kolei prof. Ruchała dodaje: - Niestety, bazę sprzętową mamy nie najlepszą. Ostatni tego typu sprzęt pozyskaliśmy 10 lat temu. A swoją opieką obejmujemy nie tylko Wielkopolskę, ale i województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie i dolnośląskie.

Sprawdź też:

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski