Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Od kwietnia seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć spektakl teatralny i taniej kupić bilety do kina

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznań rozszerza pakiet usług dla seniorów.Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu? Sprawdź --->
Poznań rozszerza pakiet usług dla seniorów.Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu? Sprawdź --->Łukasz Gdak
Od kwietnia poznańscy seniorzy będą mogli za darmo obejrzeć spektakl teatralny i taniej kupić bilety do kina. Trzeba posiadać Poznańską Złotą Kartę, aby skorzystać z tych nowych usług, które są oferowane w ramach pakietu "Poznań VIVA senior".

- Seniorzy chcą korzystać z oferty kulturalnej, ale często ich na to nie stać – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy mi to ułatwić, proponując darmowe bilety na wydarzenia kulturalne. Od kwietnia zapraszamy do Teatru Muzycznego na spektakle “Zakonnica w przebraniu” i “Kwartet” oraz do Teatru Polskiego na przedstawienia “27 grudnia” i “Drugi spektakl”.

Osoby zainteresowane ich obejrzeniem będą musiały w dany dzień zadzwonić pod numer Poznań Kontakt (61 646 33 44) i zarezerwować bilet. Trzeba będzie podać imię i nazwisko oraz numer swojej Poznańskiej Złotej Karty. Kartą trzeba też okazać się przy odbiorze wejściówek w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz przy wejściu na spektakl. Terminy rezerwacji i odbioru wejściówek na spektakle będą podawane na stronie www.poznan.pl oraz www.centrumis.pl.

- Te informacje będą też w bezpłatnym miesięczniku “Poznań. Metropolia”, który można znaleźć między innymi w klubach seniora, niektórych przychodniach, a także w Tytce Seniora. Zawsze też można zasięgnąć informacji, dzwoniąc na Poznań Kontakt – wyjaśnia Solarski.

Senior w Muzie

W danym półroczu posiadacz Poznańskiej Złotej Karty będzie mógł zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki na jeden z oferowanych spektakli. Kolejne rezerwacje będą możliwe w następnym półroczu.

- W tym półroczu wydamy ponad trzy tysiące bezpłatnych wejściówek – dodaje Solarski. - Kolejną propozycją są spotkania w kinie Muza, gdzie seniorzy będą mogli wspólnie obejrzeć film z bieżącego repertuaru albo klasykę kina. W cenę biletu na seans, która wynosi 10 złotych, jest też wliczona kawa lub herbata. Seanse zaczniemy przy Masztalarskiej, bo Muza po remoncie zostanie otwarta na początku czerwca.

Czytaj też: Poznań: Kino Muza wciąż w remoncie, ale już zamontowano nowy neon [ZDJĘCIA]

W ramach projektu “Senior w Muzie” przewiduje się dwa seanse w tygodniu – o godz. 15 oraz 17.30. Każda projekcja będzie poprzedzona prelekcją. Przy kupnie biletu należy okazać legitymację emeryta, rencisty lub Poznańską Złotą Kartę.

- Poznańską Złotą Kartę można w jeden dzień wyrobić w Poznańskim Centrum Świadczeń. Upoważnia ona nie tylko do bezpłatnego wejścia na wybrane spektakle, ale również do korzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek zarówno w miejskich instytucjach, jak i firma prywatnych – podkreśla Solarski.

Przypomnijmy, że w ramach “Poznań VIVA senior” dostępnych jest więcej bezpłatnych usług: Złota rączka - drobne naprawy w domu seniorów, taksówka dla seniora - dowóz do urzędu, placówki medycznej czy na cmentarz, pudełko życia - zawiera podstawowe dane o stanie zdrowia seniora oraz numery telefonów do bliskich, książka dla seniora - dowóz książek do domu, mobilna pielęgnacja paznokci u stóp, miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

- Przygotowujemy też kolejne usługi dla seniorów – zapowiada Solarski. Ogłosiliśmy właśnie konkurs dla organizacji pozarządowych na mycie okien w domach seniorów. Z tej darmowej usługi będą mogły skorzystać osoby, które mają 80 lat i więcej, są samotne lub mieszkają z drugą starszą niesamodzielną osobą.

Mieszkanie dla seniora

Miasto realizuje też program “Mieszkanie dla seniora”. Pozyskane od PTBS 185 lokali zostało dostosowane do potrzeb osób starszych (brodziki posadzkowe, specjalne uchwyty w łazienkach, wyeliminowanie progów), a część wyposażono w systemy, które umożliwiają lokatorowi wezwanie pomocy. Mieszkania te znajdują się między innymi przy Drewlańskiej, Grabowej, Cegłowskiej. Obecnie są zamieszkane, ale co roku zwalnia się od kilku do kilkunastu z nich. Dlatego prowadzony jest nabór wniosków. Potrwa on do 3 kwietnia.

O mieszkanie mogą ubiegać się mieszkańcy Poznania, którzy skończyli 60 lat, mają ustalone prawo do emerytury (częściowej emerytury) lub renty i spełniają kryterium dochodowe. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Spraw Lokalowych przy ul. Matejki 50.

Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu? Sprawdź w galerii!

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski