Poznań: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoninę Kawecką

  Poznań: Odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoninę Kawecką

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na domu przy ulicy Libelta 1 w Poznaniu, gdzie w latach 1948-78 mieszkała primadonna poznańskiego Teatru Wielkiego Antonina Kawecka, odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą tę postać.
  W domu przy ulicy Libelta 1 w Poznaniu w latach 1948-78 mieszkała znakomita polska śpiewaczka, primadonna Teatru Wielkiego w Poznaniu i profesor tutejszej Akademii Muzycznej Antonina Kawecka. W niedzielę na budynku tym uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłą w 1996 roku artystkę. Rzeźbę twarzy wykonał artysta plastyk Romuald Łuczko, a tablica z brązu powstała w Zakładzie Odlewniczym Agnieszki i Krzysztofa Nowaków w Obornikach Wielkopolskich. Postać śpiewaczki wspominali jej córka Gabriela Kulesza i wnuk Wojciech Kulesza.

  - Urodziłem się za późno i nie dane mi było słyszeć i podziwiać mojej babci na scenie, ale wiem, że to mieszkanie na drugim piętrze przez 30 lat było świadkiem wielu wydarzeń, wielu przygotowań do kreacji i ról jakie babcia odtwarzała na scenach różnych teatrów. W tym domu rozbrzmiewała radość i pachniały kwiaty wręczane po przedstawieniach, dlatego zależało mi bardzo, aby na tym budynku zawisła tablica upamiętniająca osobę Antoniny Kaweckiej, która była wielką artystka i wspaniałym pedagogiem, a dla mnie przede wszystkim ukochaną babcią. Mam nadzieję, że tym wszystkim, którzy ją znali, będzie przypominać Antoninę Kawecką. Natomiast tych, którzy jej nie znali zmusi do tego, aby zapoznać się z jej dorobkiem - powiedział Wojciech Kulesza.

  - Jestem poruszona, że sfinalizowaliśmy cel, do którego dążyliśmy z determinacją i dumna, że pozostawiamy tę tablicę na tym domu gdzie tak wiele się działo. Te ściany tyle słyszały i tyle się tu dokonało - mówiła Gabriela Kulesza.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo