Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań okiem kamery... monitoringu

Agnieszka Smogulecka
Kamery zainstalowane wzdłuż ulicy Bukowskiej widzą m.in. to, co dzieje się na ulicy
Kamery zainstalowane wzdłuż ulicy Bukowskiej widzą m.in. to, co dzieje się na ulicy WZKIB UMP
Trzeba wyznaczyć zakres czasowy i obszar, na jednym z nagrań zaznaczyć "obiekt" i zlecić wyszukiwanie. Kilkadziesiąt sekund zajmie odnalezienie danej osoby na zapisach obrazu z kamer monitoringu miejskiego. Jest ich już w sumie 193. Właśnie uruchomiono te, które patrzą na to, co znajduje się przy ulicy Bukowskiej (od Bułgarskiej do granic miasta - fragment od centrum do Bułgarskiej został objęty monitoringiem już wcześniej).

14 kamer zawieszono przy skrzyżowaniach z Jasną, Prostą, Leśnych Skrzatów, przy schronisku, na przystankach MPK "Edwardowo", na skrzyżowaniach z Kopciuszka, Andersena, Złotowską, przy lotnisku, przy Sławińskiej i działkach. Dodatkowo jedna kamera patrzy na to, co dzieje się przy zbiegu Złotowskiej i Brzechwy.

CZYTAJ TEŻ:
Założą kamery wokół stadionu
https://gloswielkopolski.pl/monitoring-na-rynku-w-puszczykowie/ar/455707:Monitoring na rynku w Puszczykowie
Poznań: 57 kamer na os. Batorego

- W ten sposób mamy podgląd na wszystkie newralgiczne miejsca w tym rejonie, co jest istotne zwłaszcza w kontekście Euro 2012 - mówi Marek Wroński z wydziału zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Pod obserwacją są jednak nie tylko wjazd i wyjazd z lotniska, trasa do centrum, ale też schronisko dla bezdomnych zwierząt. Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki temu uda się ograniczyć liczbę podrzucanych zwierząt.

Niebawem w oku kamery znajdzie się też najbliższa okolica stadionu. Urządzenia zostaną zamontowane m.in. na Bułgarskiej, od Marcelińskiej do Grunwaldzkiej. Kolejne będą dowieszone na rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego i ul. Matejki.

Zadowoleni powinni być także mieszkańcy Starego Miasta. Ich bezpieczeństwa będą pilnować kamery na Grobli i Mostowej, przy Bramie Wronieckiej, skrzyżowaniu Garbar i Estkowskiego, w okolicy pl. Bernardyńskiego. Monitoring obejmie Al. Marcinkowskiego od Solnej do 23 Lutego (bramę do strefy kibica). Wymienione będą zacinające się kamery wokół Starego Rynku.

Monitoring nie jest tak kosztowny jak przed laty: zamiast dzierżawić światłowody, miasto kładzie własne podczas modernizacji dróg. Tak było m.in. na Bukowskiej, Bułgarskiej, Polskiej. Przygotowana jest infrastruktura na Nowych Zawadach, Lechickiej, Żeromskiego, Wojska Polskiego, Nad Wierzbakiem, Wielkopolskiej, Winogradach i Antoninku.

W przyszłości kamery mają patrzeć na Głogowską do granicy miasta, na przystanki nowej trasy MPK na Franowo, przedłużenie trasy PST, tunel na Czechosłowackiej. Wspólnie z firmą zewnętrzną miasto zainstaluje kamery przy pętli tramwajowej na Zawadach.

- W przyszłości chcemy częściej stosować kamery stacjonarne, na których można instalować oprogramowanie wykrywające np. ruch, pozostawienie przedmiotu, przekroczenie wyznaczonej linii na jezdni (np. zatoczki autobusowej) czy dozwolonej prędkości - zaznacza M. Wroński. - Planujemy wykorzystywać funkcję odczytu tablic rejestracyjnych aut, np. do poszukiwań skradzionych aut.

Tam, gdzie są kamery, przestępczość spada. Policja ma nadzieję, że zmiany w straży miejskiej (w monitory będą patrzeć funkcjonariusze, a nie przeszkoleni pracownicy cywilni) nie będą miały wpływu na nadzór obrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski