Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań opanują tysiące motocyklistów!

Marcin Idczak
W sobotę w Poznaniu rozpocznie się nowy sezon motocyklowy
W sobotę w Poznaniu rozpocznie się nowy sezon motocyklowy Grzegorz Dembiński
Motocykliści rozpoczynają swój sezon. Z roku na rok wzrasta sprzedaż jednośladów - szczególnie o mniejszych pojemnościach silników.

W sobotę o godzinie 10 na Polanie Harcerza nad Maltą rozpoczyna się nowy poznański sezon motocyklowy. W tym roku na drogi może wyjechać jeszcze więcej miłośników jazdy na jednośladach niż w latach poprzednich.

To dlatego, że przed prawie dwoma laty (w lipcu 2014 roku) zmieniły się przepisy. Teraz pojazdami o pojemności silnika do 125 ccm (i automatycznej skrzyni biegów) mogą kierować posiadacze prawa jazdy kategorii B.

- Oczywiście zmiana przepisów była głównym czynnikiem odpowiedzialnym za dynamiczny wzrost sprzedaży, jednak nie jest to jedyna przyczyna wzmocnienia rynku jednośladów - mówi Agnieszka Starzyk, dyrektor Romet Motors, potentata w produkcji tego typu pojazdów. - Możemy powiedzieć, że klienci przychodzą do nas z dwóch powodów. Pierwszym jest aspekt praktyczno-ekonomiczny. Jednoślady sprawdzają się w zakorkowanych miastach, pozwalając oszczędzić czas, oprócz tego zużywają kilkukrotnie mniej paliwa niż samochody, więc po prostu opłaca się na nich jeździć. Druga grupa, to ludzie marzący o jeździe na motocyklu - dodaje Agnieszka Starzyk.

Poziom życia w Polsce rośnie, więc coraz więcej osób może sobie pozwolić na rozpoczęcie tego hobby. Nie bez znaczenia jest zmieniający się klimat. Sezon jest coraz dłuższy, więc motocykli i skuterów możemy używać przez większość miesięcy w roku. W zeszłym roku sprzedano o 142,5 procent więcej skuterów i motocykli o mniejszych pojemnościach niż w 2014 roku.

Trzeba zaznaczyć, że wówczas - od lipca do listopada - w całym kraju zostały zarejestrowane 2674 takie jednoślady. - Oczywiście wzrost może nieco wyhamować, w szczególności jeżeli będziemy patrzeć na procentowe zmiany w sprzedaży. Mimo to spodziewamy się, że to dopiero początek rozkwitu polskiego rynku motocyklowego - zaznacza dyrektor Romet Motors.

O dziwo, statystyki mówią, że przy wzroście liczby motocyklistów na naszych drogach maleje liczba ofiar śmiertelnych wypadków. W 2011 roku zginęły 292 osoby. - W poprzednim już o niemal 90 mniej, czyli 206 - wyjaśnia Maciej Banaszak, doradca biura ruchu drogowego przy ministrze infrastruktury.

Wpływ na to może mieć to, że przed pięciu laty wprowadzano stopniowanie w możliwości jazdy na motorach. - Tak, by początkujący nie mogli od razu prowadzić najszybszych i najcięższych maszyn - tłumaczy Maciej Banaszak. Według niego możliwe jest także to, że kierowcy samochodów, którzy przesiadają się na jednoślady i czują się niepewnie, wybierają raczej skutery.

Będą zmiany

Motocyklistów będą czekały kolejne zmiany w przepisach. W 2017 roku w życie wchodzą zaostrzone normy emisji spalin EURO 4. Kolejną zmianą jest obowiązkowy system ABS dla wszystkich maszyn o pojemności większej niż 125 ccm. Mniejsze motocykle, na których mogą się poruszać kierowcy z prawem jazdy kategorii B (posiadanym od najmniej trzech lat, a pojazdy muszą mieć automatyczną skrzynię biegów), będą musiały być wyposażone w CBS, czyli Combined Braking System. Oznacza to, że po użyciu przedniego hamulca, część siły hamowania będzie przenoszona również na tylne koło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski