Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań opuści GOAP? Decyzja zapadnie na wtorkowej sesji rady miasta. Co może ona oznaczać?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Decyzja o wyjściu Poznania z GOAP-u stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku.
Decyzja o wyjściu Poznania z GOAP-u stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Łukasz Gdak
Na wtorkowej sesji radni zdecydują, czy wyrażą zgodę na definitywny rozwód Poznania z GOAP-em. Z propozycją wyjścia ze związku wystąpił prezydent Jacek Jaśkowiak. Jego zdaniem tylko w ten sposób można uszczelnić i uprościć system, inwestować w rozwój instalacji i infrastruktury odpadowej, nie obciążać poznaniaków kosztami wywozu śmieci z terenu innych gmin, a finalnie doprowadzić do zahamowania podwyżek opłat za odpady.

Prezydent Jaśkowiak nie wyklucza, że podjęcie wspomnianych działań może nawet skutkować obniżeniem stawek za wywóz i zagospodarowanie odpadów dla poznaniaków.

Czytaj też: Prezydent Jacek Jaśkowiak: Chcemy powstrzymać podwyżki opłat za śmieci dla poznaniaków. Z tego powodu miasto opuszcza GOAP

Decyzja o wyjściu Poznania z GOAP-u stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Niewykluczone, że przejdzie on do historii. Wtedy każda z gmin będzie musiała we własnym zakresie zorganizować system gospodarki odpadami – ustalić stawki, ogłaszać przetargi.

W przypadku części samorządów może to oznaczać drastyczne podwyżki dla mieszkańców. W Poznaniu dochody z opłat od mieszkańców są wyższe od kosztów odbioru i zagospodarowania śmieci. W Swarzędzu czy Czerwonaku prawie się równoważą. Natomiast w pozostałych gminach koszty znacząco przewyższają wpływy, a samorządom nie wolno dopłacać do śmieci czyli mieszkańcy będą musieli płacić więcej.

Ponadto we wtorek radni zdecydują o przyznaniu właścicielom budynków (lokali) mieszkalnych bonifikaty do rocznej opłaty przekształceniowej za ten rok, kontynuacji poznańskiego świadczenia żłobkowego do marca tego roku do końca sierpnia 2022.
Przewidziano także dyskusję o projektach planów miejscowych w rejonie ul. Kolorowej oraz dla terenu Morasko, Radojewo, Umultowo (klin zieleni w rejonie ul. Okolewo), a także o przystąpieniu do sporządzenia planu w rejonie Stadionu Miejskiego.

Michał Grześ, radny PiS zamierza przekonać radę do wprowadzenia programu „Karta Poznaniak”, który ma premiować (ulgi, zniżki itp.) osoby płacące podatki na rzecz miasta.

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski