PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Będzie teatr Łejery
Nowy dom dla małych artystów
To właśnie o pieniądze na ten ośrodek toczyły się największe boje przy ustalaniu miejskiego budżetu. Inwestycja ma kosztować w sumie ok. 6 milionów złotych. Wbrew panującej wśród poznaniaków opinii nie będzie to jedynie aula szkoły. Ośrodek służyć będzie dwóm instytucjom: szkole "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka. Znajdzie się tam sala teatralna, dwie sale prób, garderoby. Wszystko przystosowane dla potrzeb dzieci. Będzie to jedyne takie miejsce w Poznaniu.
- Będziemy współdziałać ze szkołą przy różnych projektach, ale każdy z nas zaproponuje także swoją część programu - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. - W Ośrodku prowadzone będą działania teatralne, których teraz nie mamy gdzie prezentować. Odbywać się będą koncerty muzyki współczesnej. Będziemy prowadzić warsztaty filmowe i plastyczne, aranżować wystawy.
- Generalnie, znajdzie się tam znaczna część naszego programu, rozproszonego obecnie po różnych miejscach. W imprezach Centrum uczestniczy co roku blisko 40 tys. dzieci i młodzieży. Dzięki Ośrodkowi powinno ich być co najmniej dwa razy tyle. Chcemy, by właśnie tam najmłodsi uczyli się kreatywności i wykorzystywania wyobraźni, a także pasji do sztuki - dodaje Jerzy Moszkowicz.
Plany są bardzo szerokie.
- Nie chcemy się zamykać. Ośrodek ma być otwarty także dla innych instytucji zajmujących się szeroko rozumianą sztuką i edukacją kulturalną dzieci - dodaje Jerzy Moszkowicz.
Są plany, by to właśnie w Ośrodku Edukacji Teatralnej reaktywować Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych, które jeszcze kilka lat temu odbywało się cyklicznie w Poznaniu. Ma także powstać specjalny program artystyczny przeznaczony dla młodszych nastolatków.
- Pomysłów mamy bardzo dużo, tym bardziej, że jest szansa wspólne działanie z Młodzieżowym Domem Kultury i znajdującą się w pobliżu szkołą podstawową. Cytadela zawsze stanowiła doskonałe miejsce, w którym prowadziliśmy różne działania, w tym warsztaty Kieszeń Vincenta czy Biennale Sztuki dla Dziecka. Po otwarciu Ośrodka, park na Cytadeli stanie się "magicznym zagłębiem" dziecięcej sztuki na mapie Poznania - twierdzi dyrektor Moszkowicz.
Co ciekawe odkąd powstał pomysł na wybudowanie Ośrodka, dyrektor zbiera wyposażenie sali.
- Zdaję sobie sprawę, że wybudowanie budynku to jedno, a potem jeszcze czeka nas jego wyposażenie - mówi. - Nie potrzebujemy żadnych marmurów, ani wymyślnych urządzeń. Jednak sala musi zostać wyposażona w podstawowe nagłośnienie i oświetlenie. I muszę przyznać, że od kilku lat gromadzimy już a to dwa reflektorki, a to głośnik. Wszystko po to, żeby móc jak najszybciej zacząć działać.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto