Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ostrów Tumski będzie mieć niezwykłą atrakcję historyczną. Palatium Mieszka I i Dobrawy zyska nowy blask. Zobacz wizualizacje

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Tak ma wyglądać Palatium Mieszka I i Dobrawy po zmianach.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Tak ma wyglądać Palatium Mieszka I i Dobrawy po zmianach.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Miasto Poznań
Miasto szykuje zmiany na Ostrowie Tumskim. W rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo wyeksponowane zostanie Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Odwzorowany zostanie także historyczny przebieg wału grodu poznańskiego z przełomu X i XI w. Miasto już teraz przedstawiło wizualizację, a prace mają ruszyć już w maju.

Najważniejszą zmianą w miejscu dawnego pałacu pierwszego władcy Polski będzie przestrzenna ekspozycja z artystycznego szkła. Ma mieć ona formę obrysu wokół kościoła (to właśnie pod tą budowlą, pod ziemią leżą relikty pałacu i kaplicy). Konstrukcja pokaże założenia architektoniczne budowniczych z X wieku.

Zobacz też: Kamienica na Jeżycach odzyska dawny blask

- Instalacja jest uproszczonym i symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych reliktów - tłumaczy Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

- Boczne ściany wykonane zostaną z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie instalacji zrobione będą z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym trwale tekstem - dodaje.

Sprawdź też:

Instalacja będzie dobrze widoczna także w nocy. Wszystko dzięki oświetleniu zamontowanym w posadzce wewnątrz formy. To jednak nie koniec zmian. Wypięknieje także teren wokół kościoła.

Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń, wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Nie zabraknie także udogodnień dla osób niepełnosprawnych. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu, przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I.

Zobacz też: Wkrótce ruszy budowa wiaduktu na skrzyżowaniu Lechicka/Naramowicka

O zabytku informować będą napisy w języku Braile'a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie nawiązywać do modelu Ostrowa Tumskiego znajdującego się w pobliżu Pomnika Jana Pawła II.

Jeśli chodzi o nowinki techniczne przewidziano prezentację multimedialną we wnętrzu kościoła NMP. Ma ona przybliżyć zwiedzającym historię palatium.

Przygotowany zostanie także cykl prezentacji szczegółowych, rozwijających informacje na temat mieszkańców grodu oraz ówczesnych kontaktów kulturowych i gospodarczych. Przybliżone zostaną również tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Prezentowany materiał będzie dostępny w dwóch wersjach, dla dzieci i dorosłych.

Sprawdź też:

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie także przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu.

Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

Prace przygotowawcze i rozbiórkowe rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie realizacji projektu powinno nastąpić do końca tego roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski