Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ostrów Tumski ma być turystyczną perłą jak Wawel

Karolina Koziolek
Pani profesor uważa, że wyeksponowanie palatiumMieszka I byłoby kolejną atrakcją Ostrowa Tumskiego
Pani profesor uważa, że wyeksponowanie palatiumMieszka I byłoby kolejną atrakcją Ostrowa Tumskiego Fot. Andrzej Szozda
Poznań bardziej kojarzy się z koziołkami niż z początkami państwowości. To trzeba zmienić - uważa znana archeolog prof. Hanna Kóčka - Krenz, a także poznańska kuria. Chcą, by na 1050 rocznicę chrztu Polski w 2016 roku wyeksponować palatium Mieszka I i kaplicę Dobrawy odkryte na Ostrowie Tumskim. Miałaby to być inwestycja na miarę otwartego kilka tygodni temu Rezerwatu Archeologicznego "Genius Loci".

- Ostrów Tumski musi wyglądać - mówi stanowczo prof. Kóčka-Krenz. - Betonowe płoty i walące się kanonie to widok niegodny takiego miejsca. W Krakowie z Wawelu uczyniono perłę. Ostrów to miejsce podobnej rangi, ale my, poznaniacy wciąż nie potrafimy chwalić się historią - uważa profesor.

Żeby to zmienić potrzebne są inwestycje, które pomogą wyeksponować relikty przeszłości odkopane przez archeologów. Jednym z najcenniejszych odkryć jest zespół pałacowo-sakralny odkopany przy kościele Najświętszej Panny Marii nieopodal katedry. Zarówno prof. Kóčka-Krenz jak i poznańska kuria uważają za konieczne wyeksponowanie całości palatium Mieszka I i kaplicy wybudowanej dla jego żony Dobrawy znajdujące się od zachodniej i południowej strony świątyni.

- Widzę dwie możliwości ich ekspozycji. Jeden, mniej efektowny, to wybudowanie krypty. Wejście do niej od wewnątrz kościoła NMP umożliwiłaby ponad 2-metrowa przerwa między palatium a kaplicą. Można by tam utworzyć tunel - wejście pod ziemię - mówi archeolog.

Druga możliwość to ustawienie nad wykopaliskami lekkiej przeszklonej konstrukcji i podświetlenie wnętrza dołu (ten projekt również przewiduje możliwość zejścia w dół). - Pewnie zaraz znajdą się osoby, które będą się oburzać, że taka konstrukcja zasłoni kościół. Jednak podobne rozwiązania widziałam w Rennes we Francji, czy w Niemczech w Hildesheim przy równie zacnych kościołach - argumentuje znana archeolog.

To nie wszystko. Projekt rewitalizacji Ostrowa Tumskiego zakłada renowację samego kościoła NMP. - Przewidziana jest również wymiana dachu, wymiana posadzki, być może również obniżenie jej do poziomu oryginalnego, który odkryli archeolodzy oraz zaprojektowanie gotyckiego ołtarza - wylicza ekonom poznańskiej kurii ks. Henryk Nowak.

Wstępne szacunki przewidują koszt tej inwestycji na ok. 10 mln zł. Część pieniędzy wyłoży archidiecezja, o drugą część kuria chce wnioskować w programie Urzędu Miasta i Głosu Wielkopolskiego "Jak ugryźć 10 milionów". Ekonom zapowiada złożenie wniosku w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski