MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Oszuści sprzedają mieszkania i działki, które nie należą do nich. W przeciągu dwóch miesięcy doszło do sześciu takich przestępstw

Marta Danielewicz
Oszuści sprzedają mieszkania i działki w Poznaniu, które nie należą do nich. W przeciągu 2 miesięcy doszło do 6 takich przestępstw
Oszuści sprzedają mieszkania i działki w Poznaniu, które nie należą do nich. W przeciągu 2 miesięcy doszło do 6 takich przestępstw Grzegorz Dembiński
W ostatnich tygodniach na terenie Poznania doszło do wielu prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców posługujących się sfałszowanym dokumentami, którzy podszywają się pod prawdziwych właścicieli. Zdaniem Izby Notarialnej w Poznaniu to zorganizowana grupa. Dzięki czujności notariuszy udało się udaremnić sześć takich przestępstw, a trzy osoby zostały zatrzymane.

Znajdują niezabudowaną, opuszczoną działkę lub niezamieszkałe mieszkanie. Następnie sprawdzają w geoportalu numer działek, przeglądają online księgi wieczyste i ewidencji gruntu. Zdobywają informację o właścicielach gruntu, zdobywają imiona rodziców i numer PESEL wpisane do ksiąg wieczystych. Kolejno wyrabiają fikcyjny dowód kolekcjonerski i wyciągają z urzędów oryginalne dokumenty. W efekcie wystawiają oferty sprzedaży nie swoich nieruchomości na portalach informacyjnych z dopiskiem "pilnie, tanie".

- Przestępcy ogłaszają na popularnych portalach internetowych oferty sprzedaży nieruchomości w atrakcyjnych cenach, wobec czego szybko znajdują się chętni klienci, którzy wpłacają opłaty rezerwacyjne lub zaliczki - mówi Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Izby Notarialnej w Poznaniu. - Następnie fałszywy sprzedający i prawdziwy kupujący udają się do notariusza, chcąc zawrzeć umowę sprzedaży. Przestępcy posługują się podrobionymi dowodami osobistymi lub tzw. kolekcjonerskimi dowodami osobistymi, zawierającymi dane prawdziwych właścicieli i nieznacznie różniącymi się od oryginalnych dokumentów.

Sprawdź też:

W tego typu przestępstwach można stracić wiele tysięcy złotych, a w najgorszym przypadku nawet dorobek całego życia.

- Czasami nawet nie przychodzą do notariusza, ale jako rezerwację działki, mieszkania życzą sobie wpłacić zaliczkę np. 25 tysięcy złotych, po czym się ulatniają - mówi Michał Wieczorek.

W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy poznańscy notariusze udaremnili sześć prób takich oszustw.

- Zdarzają się też podrobienia aktów notarialnych, co jest trudne do wykrycia przez osoby niebędące notariuszami. Cechą charakterystyczną jest, że przestępcy żądają zapłaty ceny gotówką i to nawet kilkuset tysięcy złotych. To też powinno wzbudzić wzmożoną czujność potencjalnego nabywcy. Notariusze zwracali na to uwagę, zalecając zapłatę przelewem lub przez bezpieczny depozyt notarialny. Nasi notariusze po latach pracy są na takie sytuacje wyczuleni, ale czasami nie dochodzi nawet do spotkań z przestępcami. Dlatego też polecamy spisanie nawet przedwstępnej umowy sprzedaży u notariusza - mówi Michał Wieczorek.

Sprawdź też:

Dzięki współpracy Izby Notarialnej w Poznaniu z policją i prokuraturą udało się zatrzymać trzy osoby powiązane z tym procederem.

- Uważamy, że to zorganizowana grupa. Są idealnie przygotowani. Dotychczas kilku przestępców zostało zatrzymanych, a trzech z nich aresztowanych. Jednak inni członkowie grupy przestępczej nadal są na wolności i mogą kontynuować swoje działania. Dlatego ostrzegamy wszystkich i zalecamy szczególną ostrożność - mówi M. Wieczorek.

Informacje te potwierdza też Prokuratora Rejonowa Poznań-Grunwald. - Cztery osoby są podejrzane, a trzy zostały tymczasowo aresztowane. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności z artykułu 286 kodeksu karnego. Nie wykluczamy dalszych zatrzymań. Śledztwo jest w toku. Na razie nie możemy zdradzać więcej szczegółów - mówi kapitan Janusz Ochocki, zastępca Działu do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald.

Do przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości potrzebna jest wiedza specjalistyczna i to nie tylko ze sfery prawnej, ale również w zakresie rozpoznawania dokumentów tożsamości, fałszerstwa dokumentów oraz zasad postępowania z osobami zachowującymi się w podejrzany sposób.

- Notariusze, mając każdego dnia do czynienia z dokumentami, potrafią w większym zakresie niż klienci rozpoznać autentyczność dokumentów. W celu jeszcze większego zabezpieczenia społeczeństwa przez ryzykiem utraty majątku, zwiększamy poziom naszej profesjonalnej wiedzy przez odpowiednie szkolenia i warsztaty praktyczne, również ze specjalistami z prokuratury i policji - informuje notariusz dr Andrzej Rataj prezes Rady Izby Notarialnej w Poznaniu.

Zobacz też:

To nie żart! Oto najgorsze mieszkania do wynajęcia - nie chciałbyś tu zamieszkać! [ZDJĘCIA]

To nie żart! Najgorsze mieszkania do wynajęcia - nie chciałb...

Sprawdź też:

Kredytowa hossa na rynku nieruchomości z 2018 roku powtórzy się w 2019 r.? Zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski